63 yaşındaki bir rahip ile 12 yaşındaki bir kız arasındaki evlilik, kamuoyunda öfkeye neden oldu. Şikayetler üzerine polis, çocuğu ve annesini korumak için harekete geçti.

Evlilik töreni 30 Mart Cumartesi günü Gana'nın Nungua kentinde, Gborbu Wulomo, Nuumo Borketey Laweh XXXIII olarak bilinen adam ve Naa Okromo adı verilen çocuk ile gerçekleşti. Rahip olduğu belirtilen adamın Okromo'yu henüz altı yaşındayken seçtiği belirtildi.

Evliliğin gerçekleştiği tapınağın sözcüsü Nii Bortey Kofi Frankwa II, evliliğin tarihi ve manevi önemini ve neden 12 yaşındaki kız çocuğunun seçildiğini şu şekilde açıkladı: "Naa Yomo Ayemuade, 300 yılı aşkın bir süre önce yaşamış ve tanrılardan birinin yıllardır yapılmayan kutsal ritüellerinin yapılabilmesini sağlamak için geri dönen reenkarnasyonlu bir kadın."

Ayrıca Wulomo'nun çocukla cinsel ilişkiye girmek için yetişkin olana veya yasal evlilik ve doğum yaşına ulaşana kadar beklemek zorunda kalacağı açıklandı.

Ancak, düşünce kuruluşu Afrika Eğitim İzleme Örgütü'nün, çocukla evlenme kararından dolayı Gborbu Wulomo'nun derhal tutuklanması çağrısında bulunması üzerine polis harekete geçti.

Afrika Eğitim İzleme Örgütü İcra Direktörü Kofi Asare, Facebook gönderisinde şunları söyledi: "12 yaşındaki bir kızla evlenmek, yasa dışı. Evlilik görevlerini yerine getirmeyeceği kanun açısından önemsiz. Polisler hemen Nungua Wulomo'yu ele geçirmeli!”

Gana Polis Teşkilatı yaptığı açıklamada, 12 yaşındaki kızın yerinin belirlendiği ve annesiyle birlikte koruma altına alındığı belirtildi: "Gana Polis Teşkilatı, konu soruşturulurken kendisine gerekli desteği sağlamak için Çocuk ve Sosyal Koruma Bakanlığı ile birlikte çalışıyor."