Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a, borçlarından dolayı doğalgazı ve elektriği kesilen abonelerle ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle soru yöneltti.

Milletvekili Gürer, Bakan Bayraktar’a, “Türkiye genelinde 2022 yılı ve 2023 yılı dönem sonu itibarıyla borcunu ödemediği için kesik olan abone var mı? Borç ödememesi nedeniyle aboneliği feshedilen var mı? Sözleşmesine göre yükümlülüğünü yerine getirmediği için geçici elektrik kesintisi uygulanan var mı? Keza doğalgazda da benzer bir soru soruyorum: Türkiye genelinde borcunu ödemediği için doğalgazı kesik abone şu anda mevcut mu” sorularını sordu.

YILIN İLK 6 AYINDA DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞİ KESİLENLER

Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına, yazılı yanıt veren Bakan Bayraktar, 2023 yılının ilk 6 ayında 122 bin doğalgaz abonesinin borcundan dolayı doğalgazının kesildiğini açıkladı. Bakan Bayraktar, aynı dönem içerisinde, borcundan dolayı elektriği kesilen abone sayısının ise 69 bin 278 olduğunu belirtti.

Borç nedeniyle kesinti uygulanan elektrik abonelerin üçte ikisinin elektriğinin aynı gün içinde, beşte dördünün elektriğinin bir hafta içinde yeniden bağlandığına işaret eden Bakan Bayraktar, “Doğalgaz abonelerinin yarısından fazlasının doğalgazı aynı gün içinde, yaklaşık dörtte üçünün doğalgazı ise yine bir hafta içinde yeniden bağlanmaktadır. Borç ödenmemesi nedeniyle yaşanan kesintilerin genel itibarıyla fatura ödemesinin unutulması, bankadan kaynaklı problemler gibi sebeplerle gerçekleştiği değerlendirilmekle birlikte, elektrik gurubunda bu abonelerin büyük çoğunluğunu köy/yayla evi, yazlık gibi dönemsel kullanılan meskenler ile sezonluk ticarethaneler oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

ANADOLU’DA DOĞALGAZ KULLANIMINI SORDU

Öte yandan Bakan Bayraktar, CHP Milletvekili Gürer’in evinde doğalgaz olmasına rağmen kullanmayan vatandaşların durumuna ilişkin sorusunu da yanıtladı. Gürer, “Anadolu’da gezdiğim yerlerde tespitimdir, evinde doğalgaz olmasına rağmen insanlar artık doğalgazı zorunlu hâller dışında kullanmayıp kömür kullanıyorlar ve bunların bir kısmı da kömürü desteklerden alınan kömürün satışı yoluyla temin ederek kullanıyorlar. Bu anlamda sizin bir ölçümünüz var mı? Yani Anadolu illerinde doğalgazın geçmişteki gibi doğal olarak tüketimi sürüyor mu, düştü mü” diye sordu.

DOĞALGAZ TÜKETİMİ YÜZDE 7,39 AZALDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre doğalgaz tüketiminde yüzde 7,30 düşüş yaşandığına da dikkat çekerek, “Söz konusu düşüş büyük oranda sanayi ve konutlarda kullanılan gazın azalmasından kaynaklanmaktadır. Konutlarda kullanılan gazın azalmasının sebebinin ise mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklık değerlerinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir” yanıtı verdi.