İspanya'nın büyük şehirlerinden Valencia'daki 14 katlı bir apartmanda çıkan yangın ülkede büyük panik ve korku yarattı... 

Yerel medyada yer alan haberde bina içinde bazı apartman sakininin mahsur kaldığını aktarırken alevlerin binanın tamamını sarmasından dolayı müdahalenin de güçlükle yapıldığı aktarıldı.

binanın tüm cephesinin alevler içinde kaldığı, yanan parçaların aşağıdaki kaldırıma düştüğü ve içeriden küçük patlamaların yaşandığı görüldü. Patlama sesleri kamera görüntülerine de yansıdı. 

Valencia Belediye Başkanı Maria Jose Catala tarafından yapılan açıklamada en az 4 kişinin öldüğü ve 15 kişinin de kayıp olduğu belirtildi. Binada ufak patlamaların meydana geldiği belirtilirken Reuters'a konuşan görgü tanıkları şiddetli rüzgar sebebiyle bütün alevlerin yarım saatte binayı sardığına dikkat çekti. 

İspanya  Başbakanı Pedro Sanchez de olay yerine giderken, kurtarma çalışmalarına yardım eden ekiplere teşekkür etti. 

İspanya'nın en büyük üçüncü şehrindeki lüks semtteki binanın dördüncü katında başlayan yangının kısa bir süre sonra diğer katlara da sıçradığı belirtildi. Binada yüzlerce insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Hükümetin Valencia bölgesi temsilcisi Pilar Bernabe, "Şu an kaç kişinin kayıp olduğunuı bilmek zor zira binada çok fazla kat var ve binada çok sayıda yabancı ülke mensubu yaşıyor" dedi.

SEBEBİ 2017'DEKİ FELAKETLE AYNI MI? 

Sigorta denetim ajansı APCAS'ın temsilcisi Esther Punchades, devlet kanalı TVE'ye yaptığı açıklamada, yangın duvarlarının eksikliğinin ve dış cephede plastik malzeme poliüretan kullanılmasının yangının hızla yayılmasına katkıda bulunmuş olabileceğini söyledi.

Londra'daki Grenfell Tower bloğunda 2017 yılında bir elektrik arızasının ardından çıkan ölümcül yangının yayılmasından, yüksek derecede yanıcı dış cephe kaplamasının kullanılması sorumlu tutulmuştu.

Şehir üç günlük yas ilan etti ve bir ay sürecek yıllık festivalin başlangıcını askıya aldı.

Yerel acil servisler, şehir merkezinin kuzeyindeki zengin bir mahallede bulunan olay yerine on altı itfaiye birimi ve beş ambulansın sevk edildiğini söyledi.

Acil servisler X'te yaptıkları açıklamada yangının binanın dördüncü katında başladığını ve diğer dairelere yayıldığını söyledi.

Yerel medya, birçok apartman sakininin dairelerinin balkonlarından yardım istediğini aktardı. Yakındaki bir klinikte çalışan Ana Mari Gonzalez, TVE'ye yaptığı açıklamada itfaiyecilerin binanın birinci katında mahsur kalan bir genci kurtarmaya çalıştığını gördüğünü söyledi.