ABD'nin meşhur suçlusu Jeffrey Epstein ile ilgili birbirinden çarpıcı belgeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Pedofili, 18 yaşından küçük genç kızları alıkoyma, fuhuş ağı oluşturma gibi suçlarla yargılanırken hapishanede ölü bulunan Jeffrey Epstein ile ilişkili davalarda görülen belgeler geçtiğimiz haftalarda kamuoyuna sunulmuştu. 

Belgelerin son kısmı da yayınlandı. Ortaya çıkan son belgelerde Prens Andrew ile ilgili kısımlar ise yankı uyandırdı.

Jeffrey Epstein'ın Virginia Giuffre'ye 17 yaşındayken Prens Andrew ile seks yapması için 15 bin dolar ödediği iddia ediliyor. Giuffre, iddiaları 2016 yılında yeminli sorgu sırasında ifade verirken ortaya atmıştı:

"15 bin dolar aldım. Bunun pound cinsinden karşılığını bilmiyorum."

GÜNAH EVİ MÜSTEHCEN FOTOĞRAFLARLA DOLUYMUŞ

Ancak Prens, 2022'de kendisine karşı açılan cinsel saldırı davası için anlaşmaya vardığı ve 12 milyon pound ödediği Giuffre'nin iddialarını her zaman şiddetle reddetti. Bütün bu belgelerin, Kral Charles'ın Prens'i Kraliyet Ailesi'ne ait olan malikaneden çıkarma çabaları sırasında ortaya çıkması ayrıca dikkat çekti.

Ayrıca belgeler Kraliyet Ailesi'nin bir üyesine daha dikkat çekti. Giuffre, Prens Andrew'un yanı sıra ikinci bir gizemli Kraliyet Ailesi üyesi tarafından da cinsel tacize uğradığını iddia ediyor.

Giuffre, Epstein'ın New York'taki malikanesinin nasıl bir zindan içerdiğini de anlatıyor: "Benim ve başka bir kızın büyük bir fotoğrafı ve ikimizin birlikte müstehcen eylemler yaptığımız bir tablo ile süslenmiş."

Giuffre, milyarderin Florida'daki 'Günah Evi' olarak adlandırılan evinde de olduğunu söyledi: "En az 50 fotoğraf var, bazılarında çıplak fotoğraflar, bazılarında müstehcen; yani iç çamaşırlı kızlar var."

CLINTON'IN YANINDA İKİ GENÇ KIZ...

Daha önce kamuoyuyla paylaşılan belgelerde Kevin Spacey, Michael Jackson, David Copperfield, Naomi Campbell gibi ünlü isimlerin adı geçerken son belgelerde Heidi Klum'ın isminin yer alması da dikkat çekti. Giuffre, süpermodel Heidi Klum'ı da Epstein'la partilerde gördüğünü ekledi.

Yeminli ifadesinde şunları söyledi: "Bir akşam yemeği vardı, bolca kahkaha atıldı, bolca şaka yapıldı, sadece bir akşam yemeğiydi ve sonra Bill Clinton'la hiçbir şey yapmak zorunda kalmadım, o hiçbir zaman cinsel ilişkiye girmedi benimle."

Giuffre, Epstein ve Clinton'un yanında yaklaşık 17 ila 21 yaşlarında iki kız olduğunu söyledi. 

KARDEŞİ HAPİSHANEDEKİ ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ BULUYOR

Pek çok ünlü ismin adının geçmesiyle tüm dünyayı şoke eden belgeler ortaya çıkarken, Epstein'ın küçük kardeşi Mark Epstein, ağabeyinin intiharını yeniden sorguladı. Mark Epstein, 10 Ağustos 2019'da Manhattan Cezaevi'ndeki hücresinde duruşmayı beklerken nasıl öldüğüne dair soruların olduğunu söyledi. 

Mark Epstein daha fazla bilgiye erişim sağlamak için baskı yapıyor ve şunları söylüyor: "Mevcut gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda daha fazla soru çıkıyor. İntihar olduğuna hükmedildikten sonra hiçbir soruşturma yapılmamış gibi görünüyor; daha derine inmek için hiçbir neden görmediler. Bir örtbas gibi görünüyor. Hastane öncesi bakım raporunu neden bulamıyorum?"

Epstein'ın öldüğü gece, tutulduğu Güvenli Barınma Birimi'ndeki kameralar kayıt yapmaması, gardiyanların uyuması da bu iddiaları güçlendiriyor.

Epstein ile ilgili ifadeler bunlarla da sınırlı değil. Belgelerde şimdiye kadar basına yansıyan pek çok konuyla ilgili yeni bilgiler de yer alıyor.

GÜNAH EVİ

Epstein'ın kurbanlarını adadaki bir evde tuttuğu ve pek çok ünlü ismin de buraya geldiği belgelerde yer alıyor. Bu şaşalı ev, misafirleri için büyüleyici görünse de Epstein kurbanları için cehennemden farksızdı.

Epstein, Little St James'i 1998 yılında bir paravan şirket aracılığıyla risk sermayedarı Arch Cummin'den 6 milyon pound karşılığında satın aldı.

Tüm yerel bitki örtüsünü temizleyip yerine palmiye ağaçları dikti ve 2007'de büyük bir inşaat başlattı. Ana yerleşkenin boyutu neredeyse iki katına çıktı ve uydu fotoğraflarında teraslar, kulübeler, yüzme havuzları, plaj evleri, iskeleler, hizmet binaları, tenis kortu, bir tür kapalı göl veya lagün ve amacı bilinmeyen çeşitli kulübelerden oluşan geniş bir yerleşke görülüyordu.

Epstein bu adada eskiden parmak arası terliklerle dolaşıyor, meditatif müzik dinliyor, kadınlar üstsüz güneşlenirken de hoparlörlerden müzik çalıyordu.

Kurbanlardan bazıları 12 yaşındaydı. Epstein'ın dış dünyayla tüm iletişimi kontrol ettiği adada mahsur kalan 15 yaşındaki İsveçli bir kız, 2005'te Maxwell ve Epstein'ın asistanı Sarah Kellen, kendisine seks yapması için baskı yapmadan önce pasaportuna ve telefonuna el koydu. Yüzerek kaçmaya çalıştı ama Epstein bir arama ekibi düzenledi ve denizde yakalandı.

Adanın 22 yaşındaki başka bir kurbanı olan Sarah Ransome ise Amerikan mahkemesine fotoğrafları verdi. Fotoğraflarda kendisi ve diğer genç kadınlar sanki tatilin tadını çıkarıyormuş gibi gülümserken görünüyor. Ancak Ransome, pasaportunun elinden alındığını ve sonunda seks bağımlısı Epstein tarafından günde üç defaya kadar tecavüze uğradığını söyledi. O da yüzerek kaçmaya çalıştı ve sonunda, finansörün kendisinin de dahil olduğu bir arama ekibi tarafından takip edildi.

Kurban olduğu iddia edilen bir başka kişi de CBS News'e Epstein'ın ofisinde tecavüze uğradığını ve Little St James'teki yatak odasında karyola direğine bir silah bağlandığını söyledi.

LOLİTA EKSPRESİ

Pedofil Adası'nın dehşeti sürerken dünyadan da korunuyordu, genç kızlar oraya kaçırılıyordu. St Thomas'ın yerlileri, Epstein'in faaliyetleri hakkında fısıldaşıyor ve onun Gulfstream özel jetlerine 'Lolita Ekspresi' adını veriyordu.

Havaalanı personeli, Epstein'ın Ekspres'te yanında kimi getirdiğini görebiliyordu. Eski bir hava trafik kontrolörü şunları söyledi: "Birçok kez Epstein'ın helikopterinden indiğini, kız çocuklarının özel jete bindiğini gördüm."

Başka bir havaalanı çalışanı ise şunları söyledi: "Lisedeymiş gibi görünen kızlar olurdu. Çok genç görünüyorlardı. Her zaman üniversite tişörtü giyiyorlardı. Kamuflaj gibi görünüyordu, bunu ifade etmenin en iyi yolu bu. Bazen kızlar Gucci ve Dior gibi tasarımcı markalarının alışveriş çantalarını taşıyorlardı."

Virgin Adaları başsavcılığı yakın zamanda şunları söyledi: "2001 ile 2019 yılları arasında Epstein Enterprise, reşit olmayan kızları ve genç kadınları Virgin Adaları'na nakletti ve bunlar daha sonra helikopter veya özel gemiyle Little St James'e götürüldü. Cinsel köleliğe maruz bırakıldılar, cinsel eylemlerde bulunmaya ve ticari cinsel faaliyete zorlandılar."

ADA YÖNETİCİLERİ KIZLAR İÇİN ENDİŞELİ

Maxwell tarafından 1999 yılında adanın yatılı yöneticileri olarak işe alınan Cathy Alexander ve kocası Miles, üstsüz dolaşmaya ve çıplak yüzmeye teşvik edilen genç konuklardan şüphelenmeye başladı.

2011 yılında verdiği bir röportajda Alexander şunları söyledi: "Bir iç çamaşırı kataloğundan çıkmış gibi görünüyorlardı. Üstlerinde çok az kıyafetle dolaşıyorlardı ya da havuz kenarında hiçbir şey giymeden uzanıyorlardı. Çoğu zaman böyleydi. Yaşları konusunda endişeleniyordum. Birkaçı çok genç görünüyordu ve annelerinin onların nerede olduğunu bilip bilmediğini merak etmeden duramadım."

Alexander, Maxwell'in, kendini "kraliçe arı" olarak tanımladığını söyledi. Epstein'in yatak odasında bir kutu seks oyuncakları bulduklarını da itiraf ettiler. Ayrıca Alexander, görev süreleri boyunca ziyarete gelen ilk konuğun Prens Andrew olduğunu da söyledi.

ÜNLÜLER GEÇİDİ

Alexander, model Naomi Campbell da dahil olmak üzere, bir dizi dünyaca ünlü yıldızn adaya geldiğini de belirtti. Nobel ödüllü Lawrence Krauss, komedyen Chris Tucker, aktör Kevin Spacey ve Victoria's Secret'ın patronu Les Wexner ve Cambridge teorik fizikçisi Stephen Hawking de konuklar arasındaydı. 

Bill Clinton'un da misafir olduğu iddia edildi, ancak kendisi orada bulunduğunu inkar etti. Donald Trump'ın Epstein'ın özel jetlerinden biriyle uçtuğu bildirildi ancak adayı ziyaret edip etmediği belli değil. 

PRENS ANDREW VE BEYİN CERRAHI

En unutulmaz ziyaretlerden biri olarak ise Prens Andrew'un sarışın bir beyin cerrahı ile birlikte helikopterden inmesi olarak anılıyor.

Alexander şunları söyledi: "Dük, koruması ve beyin cerrahı olduğunu söyleyen 30'lu yaşlarında bir kadınla birlikte helikopterle geldi. Uzun boyluydu, sarışındı ve büyük göğüsleri vardı. Aynı odayı paylaşıyorlardı ve zamanlarının çoğunu rüzgar sörfü yaparak, yelken açarak veya diğer su sporlarını yaparak geçiriyorlardı. Bir gün büyük bir neşe içinde eve geldi ve misafirinin deniz kestanesine bastığını ve çare olarak onun ayağına işediğini iddia etti. Dük daha sonra güya kıkırdadı ve şöyle dedi: 'Kraliyet üyesi görevini yaptı."

BEŞİNCİ MADDE

New York Post gazetesinin haberine göre, toplam 4 bin 500'den fazla sayfadan oluşan Epstein davasına ilişkin belgelerde, Epstein'ın, ünlü kişilere şantaj yaptığı iddiaları da dahil, avukatların sorularını yanıtlamayı yüzlerce kez reddetmesi ve kendine yöneltilen sorulara karşı anayasanın "beşinci maddesi"ni öne sürmesi dikkati çekti. 

Epstein, "Avukatım tarafından, anayasal ayrıcalıklarımdan feragat etmeme neden olabilecek her türlü soruya ilişkin ABD Anayasası'nın beşinci maddesinin bana verdiği haklarımı kullanmam tavsiye edildi" ifadesini kullandı.

Tam adı sorulduğunda "Jeffrey Edward Epstein" yanıtını veren Epstein, devamında kendisine yöneltilen çocuklara yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarına karşı 500'den fazla kez "beşinci maddeyi" ileri sürdü.

Epstein reşit olmayan kızların fuhuş tuzağına çekilmesine ilişkin kendisi ve eski kız arkadaşı Ghislaine Maxwell'in rolüne ilişkin soruların yanı sıra cep telefonu numarasının ne olduğu ve o sırada kaç cep telefonu kullandığı sorularını da "beşinci maddeyi" öne sürerek geçiştirdi.

Maxwell ile birlikte olduklarını gösteren çok sayıda fotoğraf gösterilerek "Maxwell'i tanıyorsunuz, doğru mu?" diye sorulan Epstein bunu da "beş" diyerek yanıtsız bıraktı. Epstein'ın eski kız arkadaşı Maxwell'in ifadesinin bir kopyası da dosyada yer aldı. 

Amerikan Anayasası'nın 5. maddesinin ilgili bölümü, herhangi bir suçla itham edilen bir kişinin kendisine sorulan sorulara cevap vermemesi hakkını düzenliyor.