Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe girişimi sonrası yaşanan adli süreçle ilgili bilançoyu paylaştı. TBMM’de bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında konuşan Tunç, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan davalar ile 696 bin 526 kişi hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 350 bini için kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. 123 bin kişi mahkum oldu. 99 bin kişi beraat etti” dedi. 27 bin 748 hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve gerisi hakkında da çeşitli kararlar verildiğini dile getiren Bakan Tunç, “Fiili darbe davalarında ise 4 bin 891 mahkumiyet varken 2 bin 870 beraat, 964 ceza verilmesine yer olmadığı kararı çıktı” bilgilerini verdi.

Tunç


‘HEP BENİ SIKIŞTIRIYORSUNUZ’

Tunç, TİP Milletvekili Can Atalay ile ilgili krizi için de “Hep Adalet Bakanını sıkıştırıyorsunuz. Benim sağ tarafımda Anayasa Mahkemesi, sol tarafımda Yargıtay ve Danıştay var. Anayasal düzene karşı işlenen suçlar, terör suçları seçimden önce işlenmişse dokunulmazlık kapsamında mıdır?” yorumunu yaptı. Bakan, sorunun çözümü için “Kanunlarımızda yorum farkı nedeniyle tartışmalar ortaya çıkıyorsa bunu netleştirmek TBMM’nin görevidir” dedi. Tunç ayrıca “Türkiye’nin hukukun üstünlüğünde Zambiya, Ruanda, Gana’dan geri olduğunu söylemek kabul edilemez. Tweet atmak suç değildir ama atılan tweet suç teşkil ediyorsa yargının konusu olur” dedi.

Bakan Tunç’a ‘intikam’ sorusu


Uğur Poyraz


İYİ Parti Milletvekili Uğur Poyraz, eski ve yeni İçişleri Bakanları Süleyman Soylu ile Ali Yerlikaya arasında çekişme yaşandığını savundu. Poyraz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a da “Biri suç örgütleriyle anılıyor, diğeri öncekini itham ederek örgütlerle mücadele ediyor. Ayhan Bora Kaplan’a yönelik operasyona ise ‘İntikam’ adı veriliyor. Devlet suç örgütü liderini muhatap alıp, ‘İntikam’ diye isim koyar mı?” sorusunu yöneltti. (SÖZCÜ)