Rafet Vergili, Karabük’ün 15 yıldır belediye başkanı. MHP’den dördüncü kez aday gösterildi. AKP’de Belediye Meclis Üyesi Özkan Çetinkaya’yı Karabük adayı olarak açıkladı. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan adayı kürsüye davet ettiğinde, ekrana adayın özgeçmişi yansıtılıyor. Özkan Çetinkaya’nın da İstanbul Alfred Üniversitesi’nden mezun olduğu yazılmış. Bunda ne var diyeceksiniz? Belediye Başkanı Rafet Vergili, seçimdeki rakibi için neden “Alfred Özkan” diyor?

Belediye Başkanı Rafet Vergili, Mehmet Çetinkaya’nın sahibi olduğu, merkezi Karabük olan BRTV’de “Özkan Çetinkaya’nın mezun olduğu Alfred Üniversitesi kampüsü yasal olmadığı için YÖK tarafından kapatıldı. ‘Alfred Özkan’ AKP’den aday olmakla, FETÖ’ye ‘Korkmayın biz buradayız’ mesajı veriliyor” dedi.

İTTİFAK VAR DİYE KONUŞMAYALIM MI?

Vergili’yle konuştuk. “Ben doğruları söylediğim için bazıları beni sevmez” diyor ve şu iddiada bulunuyor:

“Burada gazeteci geçinen bazı kişiler bir taraftan da devlet dairelerinden maaş alıyor. Aleyhimizde olanlar kendileri bir şey söylemiyorlar, istediklerini onlara yazdırıyorlar. Kardeşim bu adamlar nasıl hem devlet dairesinde işçi-memur olarak çalışıyor, bir taraftan da gazete mensubu oluyor ve bunlara istediklerini yazdırıyorlar? AKP’nin başkan adayının, Demir Çelik’teki iş akdi FETÖ bağlantılı Alfred Üniversitesi diploması olduğu için feshedilmiş. Bunlar da yarın bir gün gündeme gelecek.”

AKP’de uzun yıllar bakanlık, milletvekilliği görevlerinde bulunan Mehmet Ali Şahin’in, son seçimde milletvekili seçilen oğlu Cem Şahin’in problemin kaynağı olduğunu öne süren Başkan Rafet Vergili, açıklamasını şöyle sürdürüyor:

“Mehmet Ali Şahin’in oğlu hayatta Karabük’e bir gün bile gelmemiştir ama burada birinci sıradan milletvekili seçilmiştir. İttifak var diye biz bunları söylemeyecek miyiz, konuşmayacak mıyız? Buraya nasıl geldi de milletvekili adayı oldu? Yani utanmadınız mı? Bunun hesabını sormuştum. Karabük’te yaşıyoruz diye bizi kimsenin aşağılama hakkı yok.”

ONLARA GÖZÜNÜ DİKMİŞLER!

Vergili, görevinde particilik yapmadığını öne sürüyor, “Ne CHP’yi ne AKP’yi ne diğer partilileri ayırt etmedim. İşe alırken kimsenin partisine bakmadım” diyor. Vergili şu iddialarda bulunuyor:

“Belediyemizde 15 yıldır bir liralık rüşvet konuşulmamıştır. Karabük Belediyesinin bir lirasını kimseye peşkeş çekmedim. O yüzden belediyemizi parasal ve gayrimenkul zengini yaptık. Şimdi onlara gözünü dikmişler. AKP’nin belediye başkan adayı belediye meclisinde bir gün bile tek cümle konuşmadı. Sesini bile bilmiyorum. Partilerinin grup başkanı ‘elinizi kaldırın’ demiş kaldırmışlar, ‘indirin’ demiş indirmişler. Başkan adayı olacak kişi grup başkanvekilliği yapmaz mı? Şimdi bu adam belediye başkanı adayı. Olacak şey değil.”

Vergili Belediye çalışmalarından da söz etti. “Emekliye su bedava. Ekmek 3 lira 75 kuruş. Suyun metreküpü 6 lira, ulaşımı en ucuz yer. 60 yeni otobüs aldım. Bu bir varlık olayı. Şimdi bu hatları satmış olsalar; zaten tanesini 10 milyon liradan 600 milyon lirayı kendileri alır, dağıtırlar. Ben partiyle falan seçim kazanmıyorum. Millet beni burada tercih ediyor Allaha şükür benim kendi işlerim bana yetiyor” dedi.

DEVLET BEY SÖYLEMEZ

Vergili, “Bunlara Genel Başkan Devlet Bahçeli dahil kimsenin bir şey söylemeyeceğine inanıyor. Vergili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben burada partizanlık yapmam. Bugüne kadar ne Tayyip Beyi, ne Kemal Kılıçdaroğlu’nu ne de diğerlerini eleştirmedim. O benim vazifem değil. Ben siyasetçiyim, yerel yöneticiyim. Ben yerelde gördüklerimi söylerim.”

Rafet Bey, rakibi Özkan Beyle cami girişinde karşılaşmış. Birbirlerine “Adaylıklarının hayırlı olmasını” dilemişler. Hepsi bu kadar.

AKP’Lİ BAŞKAN ADAYI NE DİYOR?

AKP’nin Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya’yı aradığımda öğle namazındaydı. Namaz sonrası kendisine, Başkan Rafet Vergili’nin, “FETÖ üniversitesinden diploma aldığına” ilişkin iddiasını hatırlattım. Özkan Çetinkaya o iddiaları şöyle cevaplandırdı:

“Şöyle söyleyeyim: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret mezunuyum. Daha önce bir eğitim dönemim oldu ve Alfred’de okudum. Ancak o zaman denkliği yoktu. İstanbul’a uzaktan eğitim veren Alfred kampüsünü açtılar. Bin öğrenciyle eğitime başladı. Önceki süreçte bu okul müfredata uygun olmaması sebebiyle denklik alamadı. Başlamışken bitirmeyi planladım ve 4 yıl uzaktan eğitim aldım. Verilen diploma Amerikan müfredatına uygun bir diplomadır. Denkliğimiz yoktur, eyvallah ama zaten bizim denklik için Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden aldığım diploma var.”

“ONLARLA MÜCADELE ETTİM”

Başkan Rafet Vergili’nin sözlerini “Gereksiz polemik” olarak niteleyen Çetinkaya, “Yokluktan gelen” bir insan olduğunu belirtti. FETÖ ile bir bağı olup olmadığını da sordum. Şunları söyledi:

“36 yıldır bu şehirdeyim. FETÖ’nün F’si ile veya gruplarıyla bir alakam, yan yana gelmişliğim yoktur. Hiçbir kuruma üyeliğim yoktur. Hiçbir sohbetlerinde hiçbir noktada onlarla yan yana gelmişliğim yoktur. Buna MHP’li olanlar da şahittir. Bunlarla mücadele etmişimdir. Her zaman Türk Ulusu’nun üstünlüğünü, bu ulusun birlik, beraberliğini, Türk anayasasını savunuruz. Bu ülkenin kurucusu, kurulduğu nokta bellidir. Hakkımda iddialar varsa böyle bir şeyin muhatabı ben değil, savcılıktır. Başkanın açıklamalarını önemsemiyorum, kendisini muhatap almıyorum.”

Karabük, yeni çıkışlarla, iddialarla gündemde kalacak gibi gözüküyor.