İstanbul Esenyurt'ta parkta 3 çocuk annesi Meryem Yılmaz'ı 16 yerinden bıçaklayarak öldüren Erdal Dönmez'in mütalaada 'Kasten öldürme' suçundan müebbet hapsi istendi. Mütalaada olayın tasarlanarak ve canavarca hisle işlendiğine dair yeterli delil bulunamadığı belirtildi. Maktulün kardeşi Volkan Yılmaz mütalaayı kabul etmediğini söyleyerek "Ablam 16 yerinden delik deşik edilerek öldürüldü. Nasıl canavarca hisle cezalandırılması istenmez" diye konuştu.

'ÖLDÜRECEĞİM' DİYE MESAJ ATMIŞ

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya maktul Meryem Yılmaz'ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, mütalaasında maktul Meryem Yılmaz ile Erdal Dönmez'in ilişkileri olduğunu belirtti. Mütalaada Dönmez'in olay gününden önce farklı tarihlerde birden çok kez Meryem Yılmaz'ın telefonuna sürekli onu öldüreceğine dair mesajlar gönderdiğine de yer verildi.

DOKUZ KEZ SIRTINDAN BIÇAKLANDI

Olay mütalaada şöyle anlatıldı:

- Erdal Dönmez, Meryem Yılmaz'ı Esenyurt'ta bulunan Kadir Topbaş Parkı'na görüşmek için çağırdı. Yılmaz ile Dönmez konuşmaya başladıktan bir süre sonra aralarında yaşanan tartışma sırasında Dönmez üzerinde bulunan bıçakla Yılmaz'ı bıçaklamaya başladı. Yılmaz sırt kısmından 9 adet, sol kol kısmından 6 adet ve karın kısmından 1 adet bıçak darbesi alarak hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Savcısı eylemin tasarlanarak ve canavarca hislerle işlendiğine dair yeterli ve inandırıcı kanıt bulunmadığını belirttti. Sanığın eyleminin 'Kadına karşı kasten öldürme' suçu kapsamında kaldığı, ancak suç tarihinde nitelikli haller içerinde 'Kadına karşı' şeklinde bir ibarenin olmadığı kaydedildi. Bu sebeple sanığın 'Kasten öldürme' suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. 

AİLE KARŞI ÇIKTI: 'OLAYDA TASARLAMA VAR'

Maktulün kardeşi Volkan Yılmaz mütalaayı kabul etmediğini belirterek, "Ablam 16 yerinden delik deşik edilerek öldürüldü. Nasıl canavarca hisle cezalandırılması istenmez. Olayda tasarlama da vardır" dedi.Mahkeme sanık avukatının mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanık Erdal Dönmezin  Meryem Yılmaz'ı "Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.