Milyonlarca öğrenci LGS sınavına giriş yapmak için sınav giriş belgesinde yer alan okula gidecek. Bazı okullar öğrencilere yürüme mesafesinde olsa da bazı öğrencilerin otobüs ya da metro kullanması gerecek. İBB tarafından yapılan açıklamaya göre LGS'ye katılacak öğrenci ve sınav görevlileri için ücretsiz hizmet verilecek.

LGS GÜNÜ TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ Mİ?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrenciler ve sınav görevlileri, 2 Haziran pazar günü toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamaya göre, İstanbulkart entegrasyonuna dahil toplu ulaşım araçlarında geçerli olacak imkandan öğrenci ve sınav görevlileri yararlanabilecek. 

BEDAVA TOPLU TAŞIMA İÇİN GİRİŞ BELGESİ ŞART

LGS sınavı için geçerli ücretsiz toplu ulaşımdan faydalanmak isteyenlerin, sınav belgeleri veya görevli belgelerini göstermeleri yeterli olacak. 

Sınavın 2 saat öncesinden başlayan ücretsiz ulaşım imkanı, sınav bitişinin 2 saat sonrasına kadar devam edecek. 

GÜRÜLTÜ ŞİKAYETLERİNE ZABITA DA MÜDAHALE EDECEK

Öğrencilerin sınav konsantrasyonunu koruması için de İBB Zabıta Daire Başkanlığı, gürültü şikayetlerine müdahale edecek. Ayrıca dikkati dağıtacak hiçbir çalışmanın yapılmaması ve tüm şantiyelerin iş programlarını sınav saatine göre programlaması konusunda dikkatli olunacak. 

İETT OTOBÜS SEFER SAYILARINI ARTTIRDI

Öte yandan, İETT, Avrupa Yakası'nda 23 hatta 28, Anadolu Yakası'nda ise 47 hatta 86 olmak üzere toplam 114 ek sefer planladı. 

Şehir Hatları ise normal seferlere ek olarak saat 06.45 Bostancı ve 07.20 Büyükada kalkışlı seferler düzenleyecek.