Sözcü Plus Giriş

‘Süper Savcı’ Murat Gök ölü bulundu

Özel yetkilerinin elinden alınmasının ardından Samsun'a atanan Murat Gök, ölü bulundu.

17:47 -
‘Süper Savcı’ Murat Gök ölü bulundu

Başlattığı operasyonlarla basında “Süper Savcı” olarak bilinen Samsun Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, lojmanında ölü bulundu. Savcı Gök, karaciğer yetmezliği ve psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görüyordu.

Savcı Gök, İzmir ve Ege Bölgesi’nde çok sayıda operasyon başlattığı için “Süper Savcı” olarak anılıyordu.

Bir süre Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Murat Gök, bugün İlkadım İlçesi Adalet Mahallesi'ndeki Adliye Lojmanları'ndaki evinde ölü bulundu. Adliyeden kendisini ziyarete giden çalışma arkadaşlarının kapıyı çalması üzerine açan olmayınca çilingir yardımı ile eve girdiklerinde, Gök'ün cansız bedeni ile karşılaştı. Eşinden boşanan ve 1 çocuğu olan savcı Murat Gök'ün ölümüyle ilgili soruşturma sürüyor.

TRAFİK KAZASI GEÇİRMİŞTİ

İzmir’de çeşitli operasyonlarla ismini duyuran özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün içinde bulunduğu ve Koruma Şube Müdürlüğünde görevli Ahmet Sarıçiçek’in kullandığı otomobil ile Nuri Kavur yönetimindeki otomobil 3 Nisan 2009’da Narlıdere ilçesi otoban gişeleri yakınında çarpışmıştı. Savcı Gök, 20 günlük rapor almıştı.

ÖZEL YETKİLERİ ELİNDEN ALINMIŞTI
İki yıl boyunca Özel Yetkiyle görev yaptığı İzmir Adliyesi’nde, belediyeler de dahil, kamu kurumlarındaki suç örgütlerine yönelik operasyonlarla adını duyuran Murat Gök, Adalet Bakanlığı’nın emriyle yetkileri alınarak düz savcı yapılmıştı.

AKP Hükümetinin özel yetkiyle donattığı savcı Gök, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’le aynı dönemde atanmıştı. AKP hükümetinin önce süper yetkiyle donatıp, ardından yetkilerini elinden alması kafalarda soru işareti yaratmış, Gök o dönemde yaptığı açıklamalarda “Yetkilerim alınmasaydı bundan sonra olacaklar olacaktı” açıklamalarıyla gündeme oturmuştu.

‘BENİ ÖLDÜRECEKLER’ DİYORDU!
Adliye Lojmanları’nda ki evinden dışarı çıkamadığı gündeme gelen Savcı Gök’ün ağır derecede psikolojik sorunları olduğu ve bu nedenle tedavi gördüğü gündeme gelmişti. Çevresindekilere ‘Beni öldürecekler’ dediği yönünde iddialarla gündeme gelen Savcı Gök’e koruma tahsis edilmişti.

TACİZLE SUÇLANMIŞTI
İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı görevindeyken, Özel Yaşar Üniversitesi öğretim görevlisi Ü.E.İ.’ye cep telefonuyla gönderdiği mesajlarda cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla Savcı Gök hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Savcı Gök ile nişanlısı avukat Pınar Melli bu olay üzerine ayrılma kararı almıştı.

Ü.E.İ babası Hakkı İlhan’ın tutuklandığı tarihte kendisine cinsel içerikli ve cinsel ilişkiye daveti çağrıştıran mesajlar gönderdiğini iddia etmişti.

Savcı Gök, olayla ilgili “Bu olaylar uzun zaman önceydi. O zaman bekardım ve bu bayanla bir süre birlikteliğimiz oldu. Madem şikayetçi olacaktı, şimdiye kadar neden durdu? Şikayetin, düğüne yakın zamana denk getirilmesine bir anlam vermiyorum. Çünkü kendisinin, benden öyle bir beklentisi vardı. Babası çete liderliğinden tutuklandı. Sürekli odama gelip yardım istedi. O beni etkilemeye çalıştı. Yapılanların hepsi bir iftira” demişti.

Savcı Gök’ün İzmir ve Ege Bölgesi’nde başlattığı operasyonların listesi

Anafor: İzmir polisinin Murat Gök`ün koordinasyonunda 11 ilde düzenlediği bu operasyonda 67 kişi gözaltına alınmıştı. Skorsky helikopterle çiftliğine baskın düzenlenen çete elebaşı A.T.B. ve sevgilisi, Çeşme’deki beş yıldızlı bir otelde yakalanmış, mahkemeye çıkarılan 39 kişiden sekizi tutuklanmıştı. Ardından Savcı Gök’ün itirazı üzerine 11 kişi daha tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.

Cezaevi: İzmir’in Urla ilçesindeki ceza ve tutukevinde bazı gardiyanların, bazı mahkumlarla işbirliği yaparak içeriye uyuşturucu ve cep telefonu sokarak pazarlama gibi suçlara karıştığ iddiaları üzerine Savcı Murat Gök, geniş çaplı soruşturma başlatmıştı. Operasyonda başgardiyan ve dört infaz koruma memuru tutuklanmıştı.

Şafak: İzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar beldesinde 400 jandarmanın katıldığı operasyonla 600 milyon liralık yolsuzluk ortaya çıktı. İhbarları değerlendiren Savcı Murat Gök, operasyon için bu defa jandarmaya görev verdi. Operasyonun ardından aralarında Kaynaklar Belediye Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanı’yla Tapu Müdürü’nün de bulunduğu 19 kişi tutuklanmıştı.

Terör örgütü operasyonları: Savcı Murat Gök, terör gruplarına da ağır darbeler vurdu. Özellikle DHKP ve PKK’ya yönelik önemli operasyonlar yaptıran Savcı Gök, 10 ayda 55 teröristi tutuklattı.

Kumsal: İzmir’in Çeşme ilçesinde beach clup ve plaj ihalelerine fesat karıştırıldığı, alınması için kanundışı yollara başvurularak rant sağlanmaya çalışıldığı iddialarını araştıran Savcı Murat Gök, operasyon için düğmeye bastı. Jandarma tarafından düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 25 zanlıdan 11`i tutuklanmıştı.

Rıhtım: Polisin teknik takip ve istihbaratı sonucu iki ayrı adam öldürme, alıkoyma ve fidye isteme, beş ayrı adam yaralama, iki ayrı iş yerini ele geçirme, dört ayrı oto kurşunlama, uyuşturucu madde ticareti, rüşvet verme, tehdit, dolandırıcılık, darp, sahte kimlik kullanma ve çek senet tahsilatı gibi birçok suça karışan çıkar amaçlı örgüt takibe alındı. Elebaşılığını Karşıyaka’da lokanta ve kahvehane işleten C.T.’nin yaptığı belirtilen suç örgütüyle ilgili bilgi ve delillerin toplanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, yakalanan 38 kişiyi mahkemeye sevk etti. Zanlılardan 10’u tutuklandı.

Çelik yelekli çete elebaşına operasyon: İzmir’in Bornova ilçesinde iki ayrı bar sahibinin öldürülmesi olayıyla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlatan Savcı Murat Gök, çete elebaşı M.Y. ile birlikte 42 kişiyi yakalattı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından elebaşı M.Y., çelik yelek ve Uzi marka silahla birlikte yakalandı. 36 noktaya düzenlenen baskınlarda çok sayıda silah ele geçirildi. Adliyeye çıkarılan zanlılardan 22 kişi tutuklandı.

Buca Belediyesi’ne yönelik “Arıkovanı” operasyonu: Aralarında Buca Belediye Başkanı C.Ş. ile kardeşinin de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, dört günlük gözaltından sonra mahkemeye çıkarıldı. Başkan C.Ş., daha sonra serbest bırakıldı.

Sarmaşık: Savcı Murat Gök’ün talimatıyla düzenlenen Güzelbahçe Belediyesi’ne yönelik operasyonda, Belediye Başkanı ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Toplam 21 kişi tutuklandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:09 13.04.2013
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more