Doğru karar alacak zeki insanlara ihtiyacımız var

Dünyanın büyük bir değişim sürecinde olduğunu belirten emlak kralı Trump “Dönüşüm iyi istikamete giderse fırsatlar var. Kötü istikamet felaket olur” dedi

Doğru karar alacak zeki insanlara ihtiyacımız var

Demet CENGİZ / SÖZCÜ

Donald Trump'ın emlak kralı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak o işadamı kimliğinin yanı sıra genç eşleriyle de gündeme geliyor, ABD başkanlık seçimlerinde aday olmak istediğinde de çok konuşuluyor. Forbes'un Dünyanın En Ünlü 100 İsmi listesinde de her zaman bulunuyor.
Servetinin 7 milyar dolar civarında olduğu sanılıyor. Birkaç kez iflasın eşiğine geldi. Her seferinde toparlanmış. ABD'de yayımlanan ‘Çırak' isimli televizyon programında şöhretli işadamı imajını iyice güçlendirdi. “Kovuldun” derken pek de acımıyordu kimseye.
Geçen hafta New York'ta kendisiyle bir araya gelme imkanı buldum. Dorya Home ile kendi mobilya markası işbirliği yapıyordu. O da büyük bir keyifle eşiyle birlikte tanıtımdaydı. Her yaşlı ve zengin adam gibi o da pek bir tontondu. Ancak kendisiyle 10 dakika zor sohbet edebildik yanındakiler yüzünden. Trump iyi de çevresi kötü.

Gelecek için iyimserim

– Dünya hem siyasi hem de ekonomik açıdan sancılı bir dönemde. Sürekli karışıklıklar, çatışmalar, krizler… Nelere oluyor? Neler beklemeliyiz?
– Dünya çok büyük bir değişim ve dönüşümün ortasında. Bu dönüşüm bizi nereye götürecek? Asıl mesele bu! Çok iyi şeyler de gelebilir arkasından çok kötü şeyler de. Değişim yanlış istikamete yönelirse felaket olabilir. Doğru istikamete giden dönüşüm ise muazzam fırsatlar içeriyor.
– Sizce iyiye mi kötüye mi daha meyilli gidişat?
– Ben iyimserim ve dünyadaki dönüşümün doğru istikamete yöneleceğine inanıyorum. Gelecekten umutluyum.

Donald Trump'ın evindeki TürkDonald Trump'ın evindeki Türk

2008'in tekrarı olmaz

– En büyük ekonomik krizler çoğunlukla emlaktan patlıyor. 2008'de de öyle oldu. Niye böyle?
– ABD'de o kadar çok ev yapıldı ki neredeyse bir buhran yaşanacaktı. Tabii ki 2008 ekonomik krizi çok büyük ve derindi. Bunun bir daha olacağını sanmıyorum. Bankalar artık çok daha zor ve çok daha akıllı. Herkes dersini aldı. Bir tekrarı daha olamaz o krizin.
– Hâlâ zor zamanlar geçirdiğimizi düşünenler var.
– Dünya dediğim gibi çok önemli bir dönüşümün eşiğinde. Belki de ortasında; tam bilemiyorum. Ama doğru kararları alacak zeki insanlara ihtiyacımız var. Zeki Bay Doğru'lar gerekli. Bugünü kurtaran değil, yarını planlayan, dizayn eden akıllı insanlara ihtiyaç var.
– 2008 krizi dünyada neleri değiştirdi sizce?
– Artık herkes daha dikkatli. Finansal anlamda daha temkinli, muhafazakar ve dikkatliler eskiye nazaran. 2008 krizi öncesi herkes daha vahşiydi. Biraz daha başına buyruktu. Şimdi bir disiplin var. Şu anda dikkatli olmanın yanı sıra daha makul herkes. Ve bu kesinlikle çok çok daha iyi.

Ahmet Ertegün'ü kimse sevmezdi

– Türkiye'yle ilgili genel izlenimleriniz hep olumlu…
– Türkiye'yi çok seviyorum. İnsanlarını çok seviyorum. Amerika'da yaşayan Türklerden de tanıdıklarım ve çok sevdiklerim var. Ahmet Ertegün… Kimse onu sevmezdi.
O müziğin kralıydı kesinlikle. Zor bir adamdı ama ben çok severdim. Çok zeki ve yetenekli Türklerle tanıştım. Bendeki intiba hep olumludur.

Kaliteli Türkler'e hayran kaldım

– Türkiye ekonomisi açısından riskler var mı?
– Türkiye'nin çok büyük bir gücü, sağlamlığı ve muazzam insanları var. Ben Türkiye'de kendimi hep çok güvende ve emniyette hissederim. Türkiye'de çok arkadaşım var. Pek çok ziyaretim oldu. En az 5 kez gitmişimdir. İstanbul'daki Trump Tower binalarımız muhteşem. Çok başarılı oldu İstanbul projesi. Oradaki ortağımız (Doğan Holding) da harika.
– Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarı açısından bakarsanız…
– Ben Türkiye için de çok iyimserim. Bence harika bir geleceğiniz var. Güçlü bir ülke, iyi korunuyor. Tanıştığım insanların kalitesine hep hayran kaldım. Çok parlak insanlar var Türkiye'de.

Türk ordusunun gücü malum

– Tam burnumuzun dibinde IŞİD var. Bu, Türkiye açısından bir endişe nedeni değil mi sizce?
– Buradan görünen Türkiye'nin her şeyi iyi kontrol ettiği yönünde. Hiçbir şey
için acele etmiyorlar. Türk ordusunun gücü de malum. Dünyanın en büyük ordularından biri.

New York'ta Türk hamamı

– Bu otel­de Türk ha­ma­mı var. Na­sıl ka­rar ver­di­niz bu­na?
– Trump So­ho çok ba­şa­rı­lı bir otel ol­du. İs­tan­bul zi­ya­re­tin­de kı­zım Ivan­ka Türk ha­mam­la­rı­na ba­yıl­mış. Kı­zı­mın öne­ri­siy­le bu otel­de aç­tık ve bin­go! Çok ba­şa­rı­lı ol­du.
– Dor­ya Ho­me ile or­tak­lık na­sıl ger­çek­leş­ti?
– Dor­ya'dan çok alış­ve­riş ya­pı­yor­dum. Ta­sa­rım­la­rı­na ba­yı­lı­yo­rum. Bu ka­dar çok se­vin­ce, ne­den or­tak bir iş yap­mı­yo­ruz, de­dim.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...