Reklamsız Sözcü

Mehmet Fatih Saraç kim?

AKP-Cemaat arasındaki savaşta gizli ses kayıtlarının internetten yayınlanması dolu dizgin devam ediyor…

android-time 11:13
Mehmet Fatih Saraç kim?
AKP-Cemaat arasındaki savaşta gizli ses kayıtlarının internetten yayınlanması dolu dizgin devam ediyor…
Başbakan Erdoğan, Ciner Medya Grubu’nun tepe ismi Fatih Saraç’la yaptığı telefon görüşmesinin ses kayıtları gündeme bomba gibi düştü…
MHP’li Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydını vekillere dinletti. Kayıtta, Erdoğan bir televizyon kanalındaki haberin kaldırılması için talimat veriyor.

Başbakan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, Erdoğan, Habertürk TV'deki haberlere ilişkin Mehmet Fatih Saraç'a açıkça talimatlar yağdırıyor.

Şimdi kamuoyu şunu merak ediyor?

17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrasında hakkında yakalama kararı çıkarılan 41 kişiden biri olan Mehmet Fatih Saraç kim?

17 Aralık yolsuzluk operasyonlarıyla da ismi sık sık duyulan Saraç'ın, kimlerle bağlantılar var?

Başbakan Erdoğan'la ilişkileri nereye dayanıyor?

KİLİT İSİM MEHMET FATİH SARAÇ

Mehet Fatih Saraç ismi gündeme Ciner Medya Grubu'nu kontrol eden Ciner Yayın Holding'in de başına getirilmesiyle duyuldu.

Ancak…

Saraç, Birleşmiş Milletler'in El Kaide ile bağlantılardan dolayı malvarlıklarını dondurduğu, hala ABD'nin terör listesinde bulunan  Arap işadamı Yasin El Kadı'nın eski ortaklarından…

TURGAY CİNER MEHMET FATİH SARAÇ ORTAKLIĞI NASIL BAŞLADI

Başbakan'ın eski danışmanı Cüneyt Zapsu ile BİM'de de eski ortak olan Mehmet Fatih Saraç'ın, Turgay Ciner'le iş ortaklığı UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş. ile başladı.

Saraç, Park Holding ve Habertürk'ün sahibi Turgay Ciner ile birlikte Kasımpaşaspor Faaliyetleri A.Ş. yönetim kurulunda görev yapıyor.

10 Nisan 2012'de kurulan UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş.'nin ortakları arasında da Park Holding ve Yatırım Danışmanlığı Limited Şirketi bulunuyor.

Saraç'ın Ciner'le medya alanındaki işbirliği ise Ciner'e C Görsel Yayınlar A.Ş.'nin 21 Aralık 2012'de yapılan genel kurul toplantısında yönetim kuruluna girmesiyle başladı. Saraç, yönetime girmekle kalmadı, başkan yardımcılığına getirildi.

Mehmet Fatih Saraç'ın şirketleri ve iş ortaklarına bakıldığında “bu derece zengin biri neden Ciner'de maaşlı eleman olarak çalışsın?” sorusunun ardından ise, “Saraç, Ciner'in perde arkasındaki ortağı” yorumlarına neden oluyor.

Saraç'ın Ciner holding hisselerini satın alıp almadığı ya da ne kadar hissesini satın aldığı henüz bilinmiyor. Ancak Saraç, holdingin 26 Aralık 2012 tarihinde yaptığı olağanüstü genel kurul toplantısında yönetime girdi.

CHP LİDERİNDEN MEHMET FATİH SARAÇ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup başkanvekili olduğu 7 Temmuz 2006 tarihinde CHP'li vekil Atilla Kart'la birlikte Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na Yasin El Kadı, Mehmet Fatih Saraç, H.Cüneyd Zapsu'nun da aralarından bulunduğu 8 kişi hakkında; Kara Para aklanması, sahtecilik yapmak ve terörle mücadele kanununa muhalefet etmekten suç duyurusunda bulundu.

CHP, yaptığı suç duyurusuna dayanak olarak; Mali Suçları Araştırma Kurulu, Müfettiş Raporu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları, Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Ve Araştırma Genel Müdürlüğü'nün resmi yazıları, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın resmi kayıtlarını gösterdi.

Peki bu raporlar da neler yer alıyor?

Yasin El Kadı, Türkiye'de 8-9 şirketin ortağı olarak görünmektedir. M.Fatih Saraç da bu şirketlerin büyük bir bölümüne ortak olan diğer bir isim.

İSLAMİ CAMİA M.FATİH SARAÇ'I NEREDEN TANIYOR

Mehmet Fatih Saraç, İslami çevrelerde etkili bir isim olan Emin Hoca'nın oğlu. Başbakan Erdoğan'ın mali danışmanı olduğu iddia edilen Saraç hakkındaki bir diğer iddia ise,  Fazilet Partisi'nin parçalanması sürecinde Tayyip Erdoğan'la Necmettin Erbakan'ı evinde görüştüren kişi olduğu yönünde.

Saraç da, İslami camianın içindeki etkili isimlerden biri olarak biliniyor.

ŞİRKET YOK, KAYIT YOK HESAPLARDA PARA ÇOK

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve CHP'li vekil Atilla Kart'ın Saraç hakkında 2006 yılındaki suç duyurusu içerisinde de yer alan rapor çarpıcı gerçekleri ortaya koyuyor.

O raporun 39. Sayfasında Saraç'ka ilgili şöyole bir bölüm yer almakta:

“Şüpheliler arasında bulunan M.Fatih Saraç'ın hesaplarında 1997-2001 döneminde 621.993.232.277.00 TL'lik bir meblağ işlem görmüştür. M.Fatih Saraç'ın herhangi bir ferdi işletmesi ya da Vergi Dairesine kaydı bulunmamaktadır. Adı geçen kişinin kendi adına kurduğu veya işlettiği bir ticarethanesi mevcut değildir. Bu hesaplara herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan Şahıslarca para yatırılmakta, yine herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan şahıslara bu hesaptan ödemeler yapılmaktadır.”

MEHMET FATİH SARAÇ İÇİN KULİSLER NE DİYOR

Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Mehmet Fatih Saraç hakkında kulislerdeki bilgilere göre; Saraç Habertürk'ün gizli patronu.

Başbakan Erdoğan'la Mehmet Fatih Saraç arasında geçtiği iddia edilen ve Erdoğan'ın Habertürk yayınına ilişkin talimatlar verdiği telefon konuşmaları ise, yine kulislerde “malumun ilanı” şeklindeki yorumlara neden oldu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:1406.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more