CHP, 4 ton dolar dolu uçağın peşinde!

Mahmut Tanal, İran’dan Ankara’ya gelecek bir uçakta 4 ton dolar olduğu ihbarı aldı.

CHP, 4 ton dolar dolu uçağın peşinde!

Peşine düşünce uçağın kalkış saati değiştirildi, rota Ankara yerine İstanbul'a döndü.

Saygı Öztürk-Buraq Air, Libya Hava Yolları'na ait bir şirket. İran'ın Ahwaz havaalanından RQ110601 sefer sayısıyla 12 Aralık saat 01.30'da havalanacak uçak Ankara Esenboğa Havaalanı'na inecekti. Uçağın konşimentosunda kivi taşıdığı belirtiliyordu. Ancak CHP binasına ulaşan ihbar ise uçakta “4 ton” dolar bulunduğu yolundaydı. Malın sahibi “Stone International Company”, CEO'nun adı ise Majid Shizian olarak belirtiliyordu.

UÇAĞIN İNİŞİ İPTAL EDİLDİ
Kargonun gözüken alıcısı ise Ankara Demet Lalegül Mahallesi 405'inci Cadde'de bulunan sera ürünleri ile ilgili bir şirketti. Ancak CHP'ye ulaşan bilgide, gerçek alıcının İstanbul Aksaray'da bulunan bir şirket olduğu yer alıyordu. İhbardan sonra hukukçu kökenli milletvekili Mahmut Tanal, gece 02.30'da Esenboğa Havaalanı'na gitti ve uçağı beklemeye başladı. Ancak bir süre sonra Tanal'a uçağın planının değiştirildiği, kalkış saatinin 19.00, Esenboğa'ya varış saatinin ise 21.30 olacağı söylendi. Tanal, uçağın Başbakanlığa ait eşyaları taşıdığı bilgisine ulaştı. Tanal, yeniden Esenboğa Havaalanı'na gitti. Bu kez de uçağın İstanbul Sabiha Gökçen'e indiği söylendi. Tanal,  Uçuş Kulesi'ni aradı. İnişin iptal edildiği bilgisi verildi.

KUYRUK NUMARASI DEĞİŞTİ

Uçağın MİT'e veya Başbakanlığa kiralanmış olabileceği ve sık sık ülkeye girdiği kanaati edindiğini belirten Tanal, “Reza Zarrab'a, Libya ve İran üzerinden para girişleri oluyordu. İlginç olan da bizim araştırmaya başlamamızdan sonra uçağın uçuş planlarını ve kuyruk numaralarını değiştirmeleriydi. İşin içinde Başbakanlık'ta önemli görevde bulunan bir kişinin de adı geçiyor” diye konuştu.