Akıl almaz dolandırıcılık!

‘Cennette senin için ev yaptırıyoruz’ diyerek yaşlı kadını dolandırdılar

Akıl almaz dolandırıcılık!

Türkiye'de yaşanan ilginç dolandırıcılık olaylarına şimdi bir yenisi daha eklendi.

Kendilerini Hızır Aleyhissselam ve Veysel Karani Hazretleri olarak tanıtan baba ile oğul, “Biz seni özel olarak seçtik. İnsanlardan yardımını esirgeme. Senin için cennette bir ev yapılıyor. Sadece çatısı kaldı. 7 bin lira lazım. Cennette senin için bir de deve keseceğim” diyerek yaşlı kadını dolandırdı. Yaşlı kadının 1 adet gerdanlık, 3 adet burma bilezik ve 3 bin 500 TL parasını alarak kayıplara karışan baba ile oğul, şikayet üzerine düzenlenen operasyonla yakalandı. Baba ile oğulun söz konusu yolla çok sayıda dolandırıcılık olayını yaptıkları öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, filmlere konu olabilecek dolandırıcılık olayı şöyle gerçekleşti. İstanbul’dan otobüsle Eskişehir’e dönen F.A. (60) isimli bir kadının yanına yaklaşan 55-60 yaşlarında, uzun boylu, zayıf yapılı, esmer tenli bir erkek şahıs, ihtiyacı olduğunu belirterek para istedi. Bunun üzerine F.A., söz konusu kişiye 1 TL verdi. Ancak söz konusu kişi, kadının verdiği 1 TL'yi kabul etmeyerek, “Sende para çoktur. Ben Hızır Aleyhisselam’ım. Seni özel olarak seçtim, cennette yerin hazırlanacak. Sana cennet bu yardım karşılığı ev yapacağız, deve keseceğiz. Yardımlarını esirgeme. Bu paralarla insanlara yardım yapıyorum.” dedi. Yaşlı kadın, aniden önüne çıkan tanımadığı bu kişinin söyledikleri karşısında önce şaşkına döndü sonra teklifi kabul etti. Ardından evden alıp geleceği ziynet eşyası ve parayı vermek için söz konusu şahısla bir yerde buluşmak için sözleştiler. Daha sonra F.A. alıp geldiği 1 adet gerdanlık, 3 adet burma bilezik ve 3 bin 500 TL parayı söz konusu kişiye verdi.

Ancak F.A. bir süre sonra dolandırıldığını anlayınca durumu polise bildirdi. Konuyla ilgili çalışma başlatan polis, şahısların eşgal ve kimliklerini belirledi.

Fakat aradan birkaç gün geçtikten sonra söz konusu dolandırıcı F.A.’yı bu kez telefonla aradı. Söz konusu dolandırıcı bu kez yaşlı kadına, ” Buz kez yanımda Veysel Karani Hazretleri ile geleceğim. Cennetteki evin hazır, bir tek çatısı kaldı. Yedi bin liraya ihtiyaç var. O parayı hazırla Kayseri’den gelip senden alacağım. Gelirken Fatma Hazretleri annemizden sana yüzük, tespih ve aşure getireceğim. Ayrıca bu yardımın için Cennette senin adına deve keseceğim.” ifadesini kullandı.

Söz konusu kişiyle telefonda anlaşan F.A. hemen durumu polis ekiplerine bildirdi. Polis, konuyla ilgili planlı çalışma yaptı. F.A.'yı söz konusu kişiyle buluşmayı gönderdi. Bu esnada ekiplerde operasyon için bölgede hazır bekletildi. Yaşlı kadın, şüpheli E.Ö. ve Veysel Karani Hazretleri olarak tanıttığı oğlu E.Ö. ile Devlet Hastanesi önünde, cennetteki ev için istenilen 7 bin lirayı vermek için buluştu. Bunun üzerine kadınla buluşmak şüpheli E.Ö. ve oğlu E.Ö., parayı teslim alırken polis tarafından suçüstü yapılarak yakalanarak gözaltına alındı. Baba-oğulun üzerinden dolandırıcılık olayında kullandıkları tespih ve yüzük bulundu.

Emniyetteki ifadelerinin ardından ‘Dini inanç ve duygularının istismar suretiyle dolandırıcılık’ suçundan adliyeye sevk edilen şüphelilerden baba E.Ö. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Oğlu E.Ö. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...