Reklamsız Sözcü

Bir haftada iki ödül

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'tarih pınarı' diye adlandırdığı Mehmet Genç, bir haftada iki ödül birden aldı.

android-time 11:45
Bir haftada iki ödül
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'tarih pınarı' diye adlandırdığı Mehmet Genç, bir haftada iki ödül birden aldı.

DENİZ AYHAN/ ANKARA- 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘tarih pınarı’ dediği ve Osmanlı ile ilgili çalışmalarını ilgiyle takip ettiğini belirttiği Mehmet Genç’e bir hafta içinde iki ödül birden verdi. Genç sadece beş gün arayla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelerek önce kültür sanat ardından bilim dalında ödül aldı. 

Foto: SÖZCÜ – Tarihçi Mehmet Genç bir hafta içinde iki ödül birden aldı

Osmanlı ile ilgili çalışmalarıyla tanınan İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim görevlisi Mehmet Genç, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Tayyip Erdoğan’ın elinden Sosyal bilimler ve tarih alanında Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü almıştı. Genç bugün de Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA Akademi Ödülünü aldı.

ERDOĞAN: MEHMET GENÇ TARİH PINARI

Geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada sosyal bilimler ve tarih alanında ödüle layık görünen Mehmet Genç'in de Osmanlı'ya, Osmanlı iktisat tarihine en vakıf tarihçilerden biri olduğunu ifade eden Erdoğan, Genç'in sohbetlerinden, derslerinden her yaştan insanın istifade ettiğini, tevazu ve zarafetiyle dikkat çeken bir “tarih pınarı” olduğunu söylemişti

Erdoğan, “Hocamızın her kelimesi aslında yılların imbiğinden geçirilerek yazılmış eserleri Osmanlı'ya, Osmanlı tarihine, iktisadına, bürokrasine, daha da önemlisi yaygın Osmanlı algısına yönelik bakış açısını kökten değiştirmiştir. İlmi ciddiye alan, tercihini güncelden değil kalıcı olandan yana kullanan ve bu duruşunu yarım asırdır devam ettiren Mehmet Genç hocamızı, ülkemizin sahip olduğu en önemli değerlerden bir olarak görüyorum. Bugün burada kendisine takdim edeceğimiz ödül, milletimizin ve devletimizin bu kıymetli ilim adamımızın emeğine olan saygısının ifadesi olarak kabul edilmelidir” diye konuşmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:0014.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more