ABD Mahkemesi’nden Trump’a rağmen flaş karar!

ABD'de New York Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi, Başkan Donald Trump'ın mültecilerle ilgili tartışmalı kararnamesine karşı "geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı" aldı. Virginia ve Washington'dan da benzer kararlar geldi. Akabinde İç Güvenlik Bakanlığı sınırdışı işlemlerinde mahkeme hükümlerine riayet edileceğini açıkladı.

ABD Mahkemesi’nden Trump’a rağmen flaş karar!

Yargıç Ann Donnelly tarafından alınan karar, göçmenlik belgesi ile geçerli vizeleri bulunanlar ve yasal olarak ABD’ye giriş hakkına sahip diğer kişilerin ülkeden gönderilmesini engelliyor.

Yüzlerce insanın ABD’deki havalimanlarında Trump’ın göç sınırlamasını protesto ettiği sırada kararını veren mahkeme, kararnamenin göçmenler için “ciddi ve onarılamayacak zarar” teşkil edebileceğinin altını çizdi.

FOTO: REUTERS/ Yüzlerce kişi, ABD'deki çeşitli havalimanlarında Trump'ın kararnamesini protesto etti.

FOTO: REUTERS/ Yüzlerce kişi, ABD’deki çeşitli havalimanlarında Trump’ın kararnamesini protesto etti.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, dün Trump’ın başkanlık kararnamesini mahkemeye taşımıştı. Dava, New York’taki John F. Kennedy Havaalanı’nda ABD’ye yasal giriş izni olan ve gözaltına alınan iki Iraklı adına açıldı. Gözaltına alınan Iraklılardan birinin ABD ordusuna sözleşmeli olarak çevirmenlik yaptığı belirtilmişti. Serbest bırakılan iki Iraklının davası Şubat’ta tekrar görülecek.

BAKANLIK: MAHKEME KARARI UYGULANACAK

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yargı kararlarına uyacak; bağlılıkla göç yasalarımızı yerine getirecek ve ABD’ye girenlerin ülkemize ve Amerikan halkına tehdit içermediğini garanti altına almak için Başkan’ın kararnamelerini uygulamaya koyacak” ifadesi yer aldı.

Son dakika... Trump'ın kararnamesi Oscarlı yönetmeni de vuracak İlginizi Çekebilir Son dakika... Trump'ın kararnamesi Oscarlı yönetmeni de vuracak

Trump, mültecilerin ve belirlenen yedi Müslüman ülkenin pasaportunu taşıyan vatandaşların ülkeye girişini engelleyen kararnamenin “bir Müslüman yasağı” olduğu yönündeki yorumlara katılmıyor.

TRUMP’IN KARARNAMESİ NELERİ ÖNGÖRÜYOR

  • “Yabancı Teröristlerin ABD'ye Girişinden Ülkeyi Korumak” başlıklı kararname, ABD’nin tüm mülteci programını 120 günlüğüne durduruyor.
  • “Terörle ilintili” olarak görülen ve nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelerin pasaportlarını taşıyanlar için 90 günlük seyahat yasağı getirildi. Bu kapsama giren İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının vize başvurusu kabul edilmeyecek.
  • Suriyeli mültecilerin ülkeye girişi süresiz olarak yasaklandı. Diğer mültecilere ise dört ay yasak getirildi.
  • ABD'nin 2017 mali yılında kabul edeceği mülteci sayısı 110 binden 50 bine düşürüldü.
FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Dün geçerli vizeleri olmasına rağmen, karar imzalanmadan önce uçağa binen bazı insanlar bile ABD’ye ulaştıklarında gözaltına alındı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkili, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, 170’ten fazla ABD’ye girişi engellenen insan bulunduğunu söyledi. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ise tahmini rakamın 100 ila 200 arasında olduğunu bildirdi.

BİLİM ADAMI DA GİREMİYOR

Dünyanın en saygın eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp ve damar alanında çalışma yürütecek bir öğrencinin de ülkeye girişi mümkün olmuyor.

Vizesi süresiz olarak askıya alınan söz konusu öğrencinin danışman hocası Profesör Thomas Michel, “Bu olağanüstü genç bilim insanı, kalp hastalıklarını kavrayışımızı geliştirecek katkılar sağlama noktasında ciddi potansiyele sahip. Zaten daha önce de etraflıca soruşturuldu” dedi.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Göçmen Hakları Projesi Hukuk Direktörü Yardımcısı Lee Gelernt, bazı insanların uçağa geri bindirilmekle tehdit edildiğini belirterek, mahkemenin kararına ilişkin şu değerlendirme bulundu:

“Yargıç, özetle, hükümetin yapmaya çalıştığı şeyi gördü ve istediğimizi verdi. Bu da Trump’ın kararnamesini engellemek ve ülkeye gelen ve ülke çapında kararname kapsamında yakalanan insanların geri gönderilmesi için hükümete imkân tanımamaktı.”

Gelernt, mahkemenin aynı zamanda hükümetten bu kararname yüzünden tutulanların isim listesini istediğini aktardı. Gelernt, bu kişilerin her biriyle tek tek ilgileneceklerini duyurdu.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği Direktörü Anthony Romero, “Olağanüstü bir gün. Bugün mahkemelerin hâlâ çalışabildiğini gösterdik…. Onlar demokrasimizin kalesi. Başkan Trump, Anayasa’ya aykırı ve hukukdışı yasa ya da kararname çıkardığında, mahkemeler herkesin hakkını korumak için orada duruyor” dedi.

UÇAĞA BİLE BİNDİRMEDİLER!

ABD’ye geldiklerinde gözaltına alınanlara ek olarak bazı yolcuların, ABD uçuşlarına bile alınmadığı belirtildi.

Cumartesi günü beş Iraklı ve bir Yemenlinin, Mısır’ın başkenti Kahire’de, New York’a gidecek uçağa binmelerinin engellendiği açıklandı.

Hollandalı havayolu şirketi KLM, ABD tarafından alınmayacakları gerekçesiyle yedi kişiyi geri çevirdiklerini duyurdu.

Kısıtlamalar, çifte vatandaşlar için de uygulanıyor. Örneğin; hem İran hem de İngiltere pasaportu taşıyanlar da ABD’ye giremiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...