Bölge haritadan silindi! Yunanistan alev alev: En az 49 ölü

Yunanistan'ın Başkenti Atina'nın etrafındaki yangınlar ülkede panik yaşattı.Resmi rakamlara göre en az 49 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı, onlarca ev ve araç kül oldu. Yunan basınından gelen son dakika haberine göre Attiki bölgesinin doğusunda ve batısında olağanüstü Ohal ilan edildi. Yunanistan Başbakanı Çipras, farklı noktalarda çıkan yangının şaibeli olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Kocias'ı arayarak Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında çıkan yangında en az 49 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ulusal Sağlık İdare Merkezi'nden yapılan açıklamada en az 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

Yunanistan’ın Kızıl Haç örgütünün yaptığı açıklamada ise Atina’nın doğusunda kısa süre önce 25 cesede ulaşıldığı açıklandı. Dün gece 24 olarak açıklanan ölü sayısı küle dönmüş ve tanınmaz haldeki 25 cesedin bulunmasıyla 49’a çıktı. Kızıl Haç’ın başkanı Nikos Economopulos, Yunan devlet TV’sine konuştu.

24temmuzhargraf

Economopulos, “Maalesef iki ev arasında 25 yanmış ceset bulduk. Bu kişilerin yangından kaçmaya çalışırken yandığını tahmin ediyoruz” ifadesini kullandı.

Bugün yangından kaçmaya çalışan 26 kişinin küle dönmüş bedenleri bulundu.

Bugün yangından kaçmaya çalışan 26 kişinin küle dönmüş bedenleri bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bölgenin vali yardımcısı Girgos Kokkolis, sabah saatlerinde tespit edilen 25 cesedin sahil kasabası Rafina’da bulunduğunu söyledi. Rafina’nın valisi Evangelos Bournous, “Şanssızdık. Rüzgar yön değiştirdi ve çok hızlı olduğu için birkaç dakika içinde yaşam alanlarının içine ilerledi” ifadesini kullandı.

yunan-reuters

Başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attiki bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. Attiki Eyalet Başkanlığından yapılan açıklamada Vali Rena Duru'nun, yangınların devam ettiği doğu ve batı Attiki'de olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi.

rafina-reuters

Pazartesi günü yangın ilk olarak Atina’nın 55 kilometre batısındaki Kineta’da başlamıştı. Sahil kasabasının yamacında başlayan yangın Yunanistan’ın en yoğun kullanılan otoyolunun kapatılmasına sebep olmuş ve ulaşım yollarına zarar vermişti. Atina’ın 29 kilometre doğusunda bulunan Mati kasabasında ise kısa bir süre sonra yangın başladı. Mati’deki yangının, 2007 yılındaki Peloponez Yarımadası’nda yaşanan yangından sonra en büyük yangın olduğu ifade edildi.

alevlerl-reuters

Reuters’ın son dakika haberinde yangının yolları ve tren hattına zarar verdiği belirtilirken yapılan açıklamada bölgede yaşayan insanların evlerini terk etmeleri istendi. Yunanistan’ın Skai TV’sine konuşan bir kadın, “Mati bölgesi artık haritadan silindi. Evden kaçarken çok sayıda yanmış ceset gördüm ve arabalar cayır cayır yanıyordu. Hayatta olduğum için şanslıyım” dedi.

yangin-googlemaps

Rafina bölgesinde yerel turistin gittiği ve ağırlıklı olarak kamp yapanlara rastlanan Mati bölgesi hakkında hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos açıklamalarda bulundu. En az 88 yetişkin ve 16 çocuğun yaralı olarak tedavi altına alındığını açıkladı.

yunana-reuters

ÇİPRAS: ŞÜPHE UYANDIRIYOR

Yapılan açıklamada felaketten hayatını kaybeden en genç kişinin 6 aylık bir bebek olduğu ve zehirli dumanlar yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi. Saray Bosna temaslarını yarıda kesen Alexis Çipras, “Tamamen orantısız bir şeyle mücadele ediyoruz” derken Avrupa Birliği partnerlerinden kara ve havadan yardım istedi. Şu ana kadar Yunanistan’a yardım gönderen ülkeler ise İtalya, Almanya, Polonya ve Fransa.

yunanistan-epa

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ilgili bakan ve bürokratların bulunduğu acil durum toplantısına iştirak etti. Çipras, yaptığı açıklamada, yangına müdahale için tüm acil yardım ekiplerinin sevk edildiğini belirterek, “Attiki'nin hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar şüphe uyandırıyor.” dedi.

Bölgede bulunanlar botlarla kaçmaya çalıştı.

Bölgede bulunanlar botlarla kaçmaya çalıştı.

Kurtulmak için deniz kenarına inen yüzlerce insanın yardımına koşan askeri ve sivil gemiler, Yunan Sahil Güvenlik botları ve özel sandallar, onları gece boyunca Rafina Limanına çıkarmak için seferler yaptı. Limanda bekleyen Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezi (EKAV) araçları, limana çıkan yaralılara ilk yardımı verdikten sonra ciddi olanları yakın hastanelere nakletti, geri kalanlar ellerinde fotoğraflarla kayıp yakınları için bilgi toplamaya çalıştılar.

Evsiz kalan insanların geçici olarak barınmaları için Otelciler Birliği tarafından otel odaları temin edildi, askeri mekânlar da seferber edildi.

yunansis-iha
Hayatını kaybedenlerin cesetlerinin tanınmaz halde olduğunu açıklayan Yunan yetkililer, ancak DNA testi sonrasında yaşamını kaybedenlerin kimliklerinin tanımlanabileceğini duyurdu. Çok sayıda cesedin suda sürüklenmiş olduğunu açıklayan yetkililer arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıklarken, çok sayıda insanın dağlık yamaçtan plajlara ve sahillere kaçtığını ifade etti.

yanign-reuters

Çavuşoğlu Yunan mevkidaşını aradı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yangına ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ı aradı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Kocias ile telefon görüşmesinde Yunanistan’daki yangından dolayı üzüntülerini ve ölenler için taziyelerini ilettti.

Çavuşoğlu, Kocias’a Türkiye’nin her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...