Sözcü Plus Giriş

Albayrak 6 bin yabancı yatırımcıya seslendi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün gerçekleştirdiği telekonferans ile yatırımcıya seslendi. Telekonferansa bin kişinin katılması beklenirken 6 bin 100 yabancı yatırımcı katılım gösterdi. Albayrak burada yaptığı açıklamada, Halkbank'a ABD'den bir ceza gelmesini beklemediklerini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı, "Türkiye hiçbir kriz zamanında serbest piyasa uygulamalarından ayrılmadı" diye konuştu. Albayrak IMF ile bir anlaşma yapılmayacağını söyledi. Konferans 45 dakika sürdü.

08:00 -
Albayrak 6 bin yabancı yatırımcıya seslendi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Albayrak’ın,  yaklaşık 6 bin 100 uluslararası yatırımcıyla gerçekleştirdiği telekonferans görüşmesinde, Türkiye ekonomisinin öncelikleriyle kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara ilişkin bilgi verdiği, yatırımcıların sorularını yanıtladığı belirtildi.  Açıklamada, Albayrak’ın yatırımcılara yönelik mesajlarına yer verildi.  Buna göre Albayrak, yaşanan dalgalanmaların ve karşılaşılan zorlukların farkında olduklarına işaret ederek, “Ülkemizin potansiyelini de biliyoruz. Atacağımız adımlarla süreçten daha güçlü çıkacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

unnamed1-1

IMF ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığını vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:  “Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz. Temel amacımız doğrudan yatırım çeken, bölgenin yatırım merkezi bir ülke olmaktır. Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle ilgisi yoktur. Bu durum tamamıyla politik gelişmeler ve yatırımcıların Türk bankacılık sektörüyle ilgili algılarındaki  bozulmayla ilgilidir. Türkiye hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmemiştir. Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmadı ve olmayacak.”

“MERKEZ BANKASI’NI MALİ POLİTİKALARLA DESTEKLEYECEĞİZ”

Albayrak, Türk bankacılık sisteminin sağlıklı ve güçlü olduğunu, açık döviz pozisyonu da bulunmadığını belirterek, sektörün mevcut volatiliteyi yönetebilecek kapasitede olduğunu bildirdi. Bankalardan son dönemde büyük bir mevduat çıkışı yaşanmadığına dikkati çeken Albayrak, “Bankacılık sektörüne destek verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.  Enflasyonu düşürmenin en önemli öncelikleri olduğunu aktaran Albayrak, mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istediklerini, enflasyonla mücadelede para politikalarının tek başına yeterli olmadığını, Merkez Bankasını mali politikalarla destekleyeceklerini belirtti.  Albayrak, para politikaları ve mali politikaların koordineli ve dengeli olması gerektiğinin altını çizerek, mali disiplinden taviz vermeyeceklerini vurguladı.

Bakan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:  “Yapısal reformları önceyeceğiz. Mali disiplin ekonomimizin en temel çıpalarından biri olacak. Çok ciddi bir tasarruf politikasına gidiyoruz. Tüm bakanlıklara bu konuda hedefler verildi. Bunun yanında gelir tarafında da pozitif performans gözlemliyoruz. Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız.”

Albayrak’ın açıklamalarından satırbaşları:

Yurt içindeki zorlukları anladık ve farkına vardık.

Şu anda piyasadaki anomali ile başa çıkmaya çalışıyoruz.

Bankacılık sektörümüz güçlü. Türkiye yüksek kaldıraçlı bir ülke değil.

Enflasyonu düşürmek önceliğimiz olacak.

Enflasyonu mümkün olan en kısa zamanda tek haneye indirmek istiyoruz.

İddialı tasarruf programı için tüm bakanlara talimat verildi.

Daha fazla mali sıkılaştırmayı sağlayacağız.

Yatırım toplumunda destek görüyoruz. Türk ekonomisine güven devam edecek.

Olumsuz şartlar yaşıyoruz ancak üstesinden geleceğiz. Ortaya koyacağımız çerçeve serbest piyasa kuralları içinde olacak.

Güveni artırmak için her adımı atacağız. Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak.

Piyasa yanlısı yaklaşımı derinden paylaşıyorum.

Türkiye hiçbir kriz zamanında serbest piyasa uygulamalarından ayrılmadı.

IMF’ye başvurma planımız yok. Hükümet harcama kısıntıları yapacak.

unnamed2

Gelir tarafında pozitif performans gözlemliyoruz.

Enflasyon ile mücadele için para politikası yeterli değil.

Halkbank’a ceza verilmesini beklemiyoruz.

Önümüzdeki iki hafta içinde ek fonlama kaynakları açıklayacağız.

Daha ılımlı büyüme oranı bekliyoruz.

Birçok ülke ABD yaptırımlarıyla karşılaşıyor, koordinasyon içinde olmamız gerekli.

AA- FOREKS

Son güncelleme: 11:30 17.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more