Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı? Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? İşte tüm ayrıntılar…

Yaklaşık 5 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik torba yasa ile gelecek. Bedelli askerlik yapacak olanlar ise en çok 28 gün şartı kalkacak mı merak ediyor. 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanlar için 15 bin TL bedel karşılığında 25 değil 28 gün askerlik yapılacağı açıklandı.

Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı? Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? İşte tüm ayrıntılar…

Bedelli askerlik TBMM’ye sunuldu ve 23 Temmuz’da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Bedelli askerlik yapacakların 28 gün askerlik şartını gerçekleştirmek için ücretsiz izinli sayılacak. Olası bedelli askerlik yasasından 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanların yararlanacağı açıklanırken çıkacak yasayla yaklaşık 5 milyon kişinin bedelli askerlik yapması bekleniyor. İşte tüm merak edilenler…

CHP: 28 GÜN ASKERLİK ŞARTI KALDIRILSIN

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün askerlik yapma şartının kaldırılmasını istedi, profesyonel askerliğe geçilmesini önerdi.Yalım, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, özel sektörde çalışıp askerliğini yapmamış vatandaşların, askerlik için 28 gün iş yerinden ayrılmasının ciddi sıkıntıya yol açabileceğini vurguladı. Kişilerin askerliğini 28 gün yapması ile 6 ay-1 yıl yapması arasında bir fark bulunmadığını söyleyen Yalım, işverenle aynı sıkıntının yaşanacağını belirtti.

Yalım, 2011 ve 2014 yıllarında olduğu gibi askerlik yapma şartı aranmadan bedellinin çıkartılmasını isteyerek, “Bedelli son kez olmalıdır. CHP olarak ana hedefimiz profesyonel askerliğe geçiştir. Bu teklifle bedelli son bulmayacak, 2-3 yıl sonra yenileri gelecektir. Hükümete, Milli Savunma Bakanlığına tavsiyemiz; bir an önce altyapı hazırlanıp profesyonel askerliğe geçilsin.” ifadesini kullandı.

BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ ÇEKENLER NE KADAR GERİ ÖDEYECEK?

15 bin TL kredi çeken bir vatandaşın ödeme planını çıkarttık. İşte bedellinin kredi ödeme tablosu:

17temmuzbedelligraf


BURHAN KUZU'DAN 28 GÜN AÇIKLAMASI

AKP MKYK üyesi Burhan Kuzu sosyal medya üzerinden bedelli askerlikte “28 gün eğitim” tartışmasına değindi. Burhan Kuzu Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bedelli Askerlik kanun teklifinin şartları belli olmuş: Yaş:25, Bedel:15 Bin TL, Eğitim Süresi:28 Gün. Tabii ki,bu teklif Bütçe Komisyonunda görüşülecek ve enine boyuna tartışılacak.Ortak bir nokta bulunacaktır.Bilhassa 28 günlük eğitim konusu sanırım bir kez daha gözden geçirilir” dedi.

bedelli-askerlik

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...