Hasan Cemal kimdir? Nereli ve kaç yaşında? İşte ünlü yazar hakkında merak edilenler…

Hasan Cemal kimdir? Ünlü yazar kaç yaşında ve nereli? sorularını haberimizde yanıtladık. Şu an itibarıyla yazılarına t24.com'da devam eden Hasan Cemal'in eserleri ve özel hayatına dair bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Hasan Cemal kimdir? Nereli ve kaç yaşında? İşte ünlü yazar hakkında merak edilenler…

Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nun (P24) kurucusu ve başkanı olan ünlü gazeteci Hasan Cemal’le ilgili az bilinenleri, eserlerini, özel yaşamından kısa bir kesiti ve kariyerindeki önemli tarihleri haberimizde bulabilirsiniz.

HASAN CEMAL KİMDİR?

Hasan Cemal 1944 yılında İstanbul’da doğmuştur Gazeteci ve yazardır. Hasan Cemal, anneanne tarafından Gürcü, dedesi Kabardey Çerkeslerinden, büyükbabası Cemal Paşa Midilli doğumlu, babaannesi ise Serezlidir.

İttihat ve Terakki partisinin en önemli şahsiyetlerinden olan Cemal Paşa’nın torunu olan Hasan Cemal, 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

GAZETECİLİĞE BAŞLAMASI…

Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara'da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1979 senesinde Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilcisi oldu. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Milliyet gazetesinde haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazdı. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü'nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Cumhuriyet gazetesi 1986'da Sedat Simavi Ödülü'nü kazanarak yılın gazetesi seçildi. 2013 yılında yazdığı yazılarından dolayı Milliyet gazetesindeki işine son verildi.

T24 GÜNLERİ

Hasan Cemal 2013'ten beri T24’te düzenli siyasi yazılarını sürdürmektedir. Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nun (P24) kurucusu ve başkanıdır.

Hasan Cemal ilk evliliğini Necla Aksoy, ikinci evliliğini ise Ayşe Sözeri ile yaptı. İki evliliğinden toplam iki çocuk babasıdır.

HASAN CEMAL SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

ESERLERİ

Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri (2014)
Delila – Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri (2014)
1915: Ermeni Soykırımı (2012)
Barışa Emanet Olun (2011)
Türkiye’nin Asker Sorunu (2010)
Cumhuriyet’i Çok Sevmiştim (2005)
Kürtler (2004)
Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım (1999)
Özal Hikayesi (1989)
Tarihi Yaşarken Yakalamak (1987)
Demokrasi Korkusu (1986)
Tank Sesiyle Uyanmak (1986)
Tank Sesiyle Uyanmak
1986’da yayınlanan anı-inceleme kitabıdır.

Hasan Cemal, 12 Eylül Darbesi döneminde yazamadıklarını, haberleştiremediklerini bu eserde toplayıp okuyuculara sunmuştur. Ayrıca Cemal eserde yenilmişlik duygusunun hakim olduğunu vurgular. Cemal eserinde cumhuriyet tarihinin bütün darbelerinde sonucu belirleyen ana öğenin tanklar olduğunu vurgular. Yazar bu eserinde Süleyman Demirel’in izlerinin yoğun olduğunu ifade etmiştir. Eser kimi kuruluşlarca askeri darbeleri anlatan önemli eserler arasında gösterilmektedir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...