Sözcü Plus Giriş

ABD’li senatörlerden Türkiye’ye ambargo tehdidi!

ABD'li senatörler Türkiye'ye'nin Suriye'deki PKK'lı teröristlere karşı hazırladığı operasyon için harekete geçti. Senatörler Türkiye'yi ambargo ve yaptırımlarla tehdit ederken Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması dahi gündeme geldi. İşte Amerikalı senatörlerin açıklamaları...

Güncellenme: 08:01, 08/10/2019
ABD’li senatörlerden Türkiye’ye ambargo tehdidi!

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye'deki duruma ilişkin Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile görüştüklerini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye kararını eleştirdi.

Cumhuriyetçi Senatör, “Türkiye'nin Suriye'yi işgal etmesi durumunda, bu ülkeye yönelik iki partinin de destekleyeceği yaptırımlar sunacağız. IŞİD’i yok etmek konusunda ABD'ye yardım eden Kürt kuvvetlere saldırırsa, Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye yönelik olası yaptırımların gerekirse Trump'ın veto yetkisini aşacak şekilde olmasını beklediklerini kaydeden Graham, “Kürt müttefiklerimizi terk etme ve Suriye'yi Rusya, İran ve Türkiye'ye bırakma kararı radikal İslamcıları kışkırtacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi ÇekebilirClinton'dan Trump'a: Hem Kürt'lere, hem de başkanlık yeminine ihanet ettiClinton'dan Trump'a: Hem Kürt'lere, hem de başkanlık yeminine ihanet etti

DEMOKRATLAR VE CUMHURİYETÇİLER BİRLEŞTİ

Van Hollen da Graham'ın açıklamasının ardından yaptığı Twitter paylaşımında, Trump'ın söz konusu kararının “makul olmadığını” savunarak, “Kongre, Türkiye'ye Suriyeli Kürtlere saldırmaları durumunda ağır bir bedel ödeyeceğini açıkça göstermelidir” görüşünü paylaştı.

AMBARGOYLA TEHDİT ETTİLER

Amerikan Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da uyarısında, Türkiye’nin Suriye’deki Amerikan ortaklarına yapacağı müdahale sonrasında dünya tarafından büyük bir izolasyona maruz kalabileceğini belirtti.

İlginizi ÇekebilirABD kontrol ettiği Kuzey Suriye'nin hava sahasını Türkiye'ye kapattıABD kontrol ettiği Kuzey Suriye'nin hava sahasını Türkiye'ye kapattı

“TÜRKİYE DÜNYA TARAFINDAN İZOLE EDİLEBİLİR”

Trump’ı başkanlık yetkilerini kullanması için uyaran McConnell, “Başkan Trump’ı çok uluslu koalisyonumuzu ayakta tutmak için NATO müttefiki Türkiye ile IŞİD’le mücadele eden ortaklarımız arasındaki çatışmayı önlemek için Amerikan liderliğini kullanmaya çağırıyorum.

Türkiye’nin Suriye’deki ortaklarımızla yaşayacağı çatışma, Türkiye ile ABD arasındaki bağlara zarar verebilir ve Türkiye’nin dünya tarafından büyük bir izolasyona maruz kalmasına neden olabilir” dedi.

Yayınlanma Tarihi:21:51,