Sözcü Plus Giriş

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde gerginlik! Binaya girmeye çalışıyorlar

Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde toplanan Haşdi Şabi taraftarları, elçilik binasına girmeye çalışıyor. Yerel medyaya göre başta ABD Büyükelçisi olmak üzere diplomatlar binayı terk etti. ABD Başkanı Donald Trump, "Elçiliğimize saldırının arkasında İran var" dedi.

Sozcu.com.tr
12:13 -
ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde gerginlik! Binaya girmeye çalışıyorlar

Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğunu Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Haşdi Şabi taraftarları, ABD yönetiminin önceki gün Hizbullah Tugayları’na düzenlediği saldırıyı protesto etti. Irak Hizbullahı ve Haşdi Şabi bayraklarıyla elçilik binasına girmeye çalışan yüzlerce kişi, ABD karşıtı sloganlar atıyor.

Elçilik önündeki kalabalık giderek artıyor.

AA’nın aktardığına göre protestocular, binanın içine girmeye çalışırken, Haşdi Şabi'ye bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi el-Amiri ve Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali’nin de elçilik binası önünde olduğu belirtildi.

Öte yandan Reuters’ın geçtiği son dakika gelişmesine göre protestocular, elçilik binasının duvarını ateşe verdi.

ÇALIŞANLAR BİNAYI TERK ETTİ

Şii protestocular elçilik önünde eylem çadırları kurmaya başladı. Göstericiler ayrıca elçilik binasının duvarına “halk tarafından kapatıldı” yazdı.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre başta ABD Büyükelçisi Matthew H. Tueller olmak üzere diplomatların büyük çoğunluğu binayı terk etti.

Reuters’ın son dakika haberinde büyükelçilik binasını koruyan görevlilerin ses bombası ile göstericileri dağıtmaya çalıştığı belirtildi.

BAŞBAKANDAN FLAŞ AÇIKLAMA
Reuters’ın servis ettiği “son dakika haberinde” ise ABD Büyükelçiliği’ndeki korumaların ses bombası atarak göstericileri dağıtmaya çalıştıklarını aktardı. Öte yandan Irak Başbakanı bir açıklama yaparak, ülke içerisindeki herhangi bir büyükelçilik ve konsolosluk çalışanına ve yabancılara saldırı düzenleyenlerin cezalandırılacağını açıklarken, Irak’taki büyükelçilik binalarından uzak durulması gerektiğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Trump, “Bağdat elçiliğimize saldırının arkasında İran var. Bu olaylardan sorumludurlar” dedi.

Son güncelleme: 12:06 07.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more