Sözcü Plus Giriş

Komşudan tansiyon yükselten hamle: Bir gemiye el koydu

İran Devrim Muhafızları, körfezde yabancı bandıralı bir gemiye el konulduğunu duyurdu. Geminin bazı Arap ülkelerine yakıt kaçırdığı belirtilirken 7 mürettebatın da gözaltına alındığı açıklandı.

Sozcu.com.tr
11:53 -
Komşudan tansiyon yükselten hamle: Bir gemiye el koydu

2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan ABD’nin geçtiğimiz aylarda ayrılmasının ardından gerilen Washington-Tahran hattında sıcak bir gerilim yaşandı. ABD’nin yaptırım uygulamaya başlamasının ardından İran, bölgedeki deniz taşımacılığını engellemiş ve İngiliz bandıralı bir gemiye el koymuştu.

Bunun üzerine ABD önderliğinde İngiltere ve Fransa, İran’a büyük tepki göstermiş ve bölgeye savaş gemisi gönderme kararı almıştı. Bölgede bunlar yaşanırken bugün İran medyası, İran Devrim Muhafızları’na dayandırdığı bir haber ile adeta ortalığı karıştırdı.

İran basınında, Tahran yönetiminin körfezde seyreden yabancı bandıralı bir tankere el koyduğu açıklandı. Yapılan açıklamada, “İran bazı Arap ülkelerine yakıt kaçıran bir tankere el koydu” ifadesi kullanıldı. Açıklamada gemideki 700.000 litre yakıta el konulduğu belirtildi. Devrim Muhafızları 7 mürettebatın da gözaltına alındığını duyurdu. İran Devrim Muhafızları, 700 bin litre kaçak yakıt taşıyan yabancı bandıralı bir petrol tankerine Basra Körfezi'nden geçişi sırasında el konulduğunu açıkladı.

Devrim Muhafızları Komutanı General Ramazan Zirahi, kaçak yakıt taşıyan tankere yerel saatle 21.30'da el konulduğunu belirtti. General Ramazan Zirahi, “Petrol tankerine ilişkin elde edilen bilgilerin ardından, Basra Körfezi'nde tankere el konuldu” açıklamasında bulundu. Petrol tankerinin 700 bin litre kaçak yakıt taşıdığını belirten General Zirahi, İran'ın kendi sahil güvenliğini korumaya devam edeceğini söyledi.

Son güncelleme: android-time 15:57 04.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more