CHP Genel Başkan Yardımcısı: Ekim ayında 217 bin KYK borçlusuna e-haciz yapıldı

Milyonlarca vatandaşa elektronik haciz gelmeye başladı. Ekim ayında 3 milyonun üzerinde insana e-haciz gelirken bu ay da 1.5 milyondan fazla kişiye elektronik haciz işlemi yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre ise geçen ekim ayında 217 bin kişiye KYK borcundan dolayı e-haciz yapıldığını açıkladı. KYK borcunu ödeyemeyen 279 bin 797 kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı: Ekim ayında 217 bin KYK borçlusuna e-haciz yapıldı

Genç işsizliği oranlarının rekor kırdığı bir dönemde gençlerin bir de e-haciz kıskacında olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre; “2018 yılı itibariyla 403.012 öğrenci burs, 1.259.193 öğrenci öğrenim kredisi almaktadır.

Son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 279.797 kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilmiştir. Öğrenim kredisi borcu olan 342.282 öğrencimizin 2 milyar 95 milyon 228 bin lira borcu var. Ekim ayında KYK'ya borç taksitlerini ödeyemeyen tam 217 bin kişiye e-haciz uygulandı” dedi.

342 BİN
ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU OLAN KİŞİ SAYISI

AKP ÖĞRENCİLERE KAŞIKLA VERDİĞİNİ KEPÇEYLE GERİ ALIYOR!

Kredi ve burs ödemelerinin yetersiz olduğunu ifade eden Emre; “AKP öğrencilere kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alıyor. Kredi ve burs ödemeleri bu yıl yüzde 10 artırılarak lisansta 550 TL, yüksek lisansta 1.100 TL, doktorada ise 1. 650 TL oldu. Buna karşılık enflasyon oranı yüzde 8,5 olarak açıklanmışken, iktidar yurt ücretlerine yüzde 19, yemek ücretlerine ise ortalama yüzde 20 zam yaptı” diye konuştu.

BU İNSANLAR TATİL KREDİSİ Mİ KULLANDILAR?

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere katkı sağlamak amacıyla kurulan KYK'nın, borçlarını ödeyemeyen 279.797 kişinin kabusu olduğunu belirten CHP Genel başkan Yardımcısı Emre sözlerini şöyle tamamladı: KYK borcu olanların, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Yani 2 yıl sonra işe giremese dahi borcunu ödemeye başlamak zorunda. Ödenmeyen borçlara da aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Dolayısıyla geciken borç, alınan kredinin 2 ya da 3 katına çıkıyor. Sorunun toplumsal ve psikolojik maliyetleri de çok büyük olacaktır!

Vergi borcunu ödemeyene e-haciz gelmeye başladı İlginizi Çekebilir Vergi borcunu ödemeyene e-haciz gelmeye başladı