Sözcü Plus Giriş

Sofuoğlu devreye girdi, Motosiklette ÖTV sıfırlandı

Meclis'teki odasında ayaklarını uzattığı fotoğrafı ile tepki çeken AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu pozunu yoğun görüşme trafiğinin ardından yorgunlukla açıklamıştı. Sofuoğlu'nun bu yorgunluğunun boşuna olmadığı ortaya çıktı. Motosikletten alınan ÖTV oranı 31 Mart yerel seçimlerine kadar sıfırlandı. Sofuoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ile konu hakkında görüşmeler yaptı. Vatandaşlar 250 cc'lik motosikletlerini yaklaşık 1600 TL daha ucuza alabilecekler.

Sozcu.com.tr
10:14 -
Sofuoğlu devreye girdi, Motosiklette ÖTV sıfırlandı

Hükümetin yerel seçimler öncesinde ekonomiyi canlandırmak için attığı vergi adımlarının ardı arkası kesilmiyor. Beyaz eşya ve konutta KDV oranlarının düşük tutulması Mart ayının sonuna kadar devam edecek.

YÜZDE 8 ALINIYORDU

Türk vergi sisteminde pek çok tuhaflık olduğu gibi taşıtların vergilendirilmesinde de bir tuhaflık var. 21. yüzyılda vergi sistemimize göre taşıta binmek ‘özel tüketim’ olarak algılanıyor. Otomotivdeki ÖTV oranlarında yapılan indirimin ardından motosikletin ÖTV’sinde de indirim yapıldı. 250 cc’nin altındaki motorların ÖTV’si yüzde 0’a çekildi. Motosikletlerde ÖTV yüzde 8 olarak uygulanıyordu.

Tanınmış bir markanın fiyat listesine göre motosiklet almak isteyenlerin edeceği kâr.

Tanınmış bir markanın fiyat listesine göre motosiklet almak isteyenlerin edeceği kâr.

Motosikletlerde yapılan geçici ÖTV indiriminin arkasından ise dünyaca ünlü motosiklet şampiyonu AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu çıktı. Sofuoğlu en son Meclis’teki odasında ayaklarını uzattığı fotoğrafı ile gündem olmuştu. Sofuoğlu tepkilerin ardından fotoğrafı silmişti.

SOFUOĞLU: MOTOSİKLETÇİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ

AKP Sakarya Milletvekili Sofuoğlu’nun Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun internet sitesinde yer alan açıklamasına göre, “Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yapılan ÖTV açıklaması motosikletçilerin yüzünü güldürdü. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde Bakanımız Berat Albayrak bizi ilgiyle karşıladı. Kendilerine ve Bakan yardımcımız Dr.Nureddin Nebati beye tüm motosiklet camiası adına teşekkür ederim” diye konuştu.

İLGİLİ HABER'Senatör' unvanlı(!) Sofuoğlu'nun ayakları'Senatör' unvanlı(!) Sofuoğlu'nun ayakları
Son güncelleme: 10:27 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more