Sözcü Plus Giriş

12 ilçede geçersiz oylar, Çatalca’da tüm oylar sayılacak

İstanbul'da ilçe seçim kurulları 12 ilçede geçersiz oyların Çatalca'da ise tüm oyların yeniden sayılmasına kararının ardından CHP, somut verilere dayanmadığı ve gerekçelendirilmeden alınan kararlar olduğu gerekçesiyle İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. CHP, oyların yeniden sayılmasına ilişkin alınan kararın tedbiren durdurulmasını talep etti.

Ümit TÜRK
11:34 -
12 ilçede geçersiz oylar, Çatalca’da tüm oylar sayılacak

İstanbul’da 7 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verilmesinin ardından Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Beykoz, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Silivri, Tuzla ve Ümraniye olmak üzere 12 ilçedeki ilçe seçim kurulları, geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Çatalca da ise, ilçe seçim kurulu tarafından tüm oyların yeniden sayılması kararı alındı.

“HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI”

CHP Disiplin Kurulu Başkanı Doğuşcan Aydın Aygün, İstanbul’da 12 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına ilişkin alınan karar ile Çatalca’daki tüm oyların yeniden sayılmasına ilişkin alınan karara il seçim kuruluna başvurarak itiraz etti.

Dilekçede, 138 sayılı genelgenin 58. maddesi uyarınca öncelikle itiraz eden kişinin itiraza yetkili kişi olup olmadığının kontrolünün yapılması istenerek, “İlgili ilçe seçim kurulunun kararındaki AKP itirazı incelendiğinde, ‘Geçersiz oylar geçerli, geçerli oylar ise geçersiz sayılmıştır. İtiraz ediyoruz' şeklindeki itirazın bir gerekçe olmadığı ve delil ile desteklenmediği, hangi oy pusulasına hangi gerekçeyle geçerli ya da geçersizliği yönünden itiraz edildiğinin belli olmamasına rağmen AKP temsilcisi tarafından yapılan itirazın kabul edilmesi haksız ve hukuka aykırıdır” denildi.

İLGİLİ HABERİstanbul'da 7 ilçede geçersiz oylar tekrar sayılacak | Son dakika haberleriİstanbul'da 7 ilçede geçersiz oylar tekrar sayılacak | Son dakika haberleri
Son güncelleme: 10:53 15.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more