Sözcü Plus Giriş

İstanbul Havalimanı’nda taksi yolu çöktü mü?

İstanbul Havalimanı'nda nisan ayı başında tam taşınmanın gerçekleşmesine rağmen taksi yollarından birinin çöktüğü iddia edildi. Havalimanı'nın işletmesini yapan İGA ise taksi yolunun çökmediğini ekipman yerleştirme işlemi yapıldığını ifade etti.

22:16 -
İstanbul Havalimanı’nda taksi yolu çöktü mü?

Nisan ayı başında tam taşınmanın gerçekleştiği İstanbul Havalimanı’nda aradan geçen 4 aylık bir sürenin ardından taksi yollarından biri çöktü. Airporthaber’in haberine göre, Pilotların sık sık şikayetlerini dile getirmesinden sonra taksi yolunun kullanıma kapatılması kararlaştırıldı.

NOTAM’lanan taksi yolunda iş makineleri asfalt sökme çalışmalarına başladı. And Aeround adı verilen taksi yolunun kullanıma kapatılmasından sonra uçaklar pisti kat ederek pist başına yönlendirilmeye başlandı. Taksi yolundaki inşaat çalışmalarının operasyonda önemli bir aksamaya neden olup olmayacağı bilinmezken bayramda beklenen yoğun trafik öncesinde pistin bakıma alınmasının sıkıntı yaratabileceği ileri sürüldü.

İGA: TAKSİ YOLU ÇÖKMEDİ

Havalimanı’nın işletmecisi İGA’dan ise konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İstanbul Havalimanı'nda taksi trafiğini hızlandıracak çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. Bu kapsamda, taksi yolları yüzey altına yerleştirilmesi planlanmış trafiği hızlandıracak loop sensörleri, mikrodalga bariyerleri, kumanda kontrol panelleri ve stop bar montaj çalışmalarına başlanmış olup, haberde belirtildiği gibi taksi yolunun çöktüğü iddiası doğru değildir.

Ayrıca özellikle belirtmek isteriz ki; yapılan bu çalışmalar esnasında kış öncesi yapılması planlanan taksi yolu asfalt ve boya tamir bakım çalışmaları da uygulamaya sokulmuştur. Bu çalışmalar, uçak trafiğini hiçbir şekilde etkilememekte ve tüm uçuşlar planlandığı şekilde yapılmaktadır.

Son güncelleme: android-time 12:02 02.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more