Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da helikopter düştü: Dört askerimiz sehit

İstanbul Çekmeköy'de, Kirazlıdere Mahallesi'nde bulunan Parkverde Sitesi yakınlarına UH-1 tipi bir askeri helikopter düştü. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kazada dört askerin şehit olduğunu açıkladı. Düşen helikopterin kahraman pilotu Yüzbaşı Özer, helikopteri boş alana yönlendirip sivil kayıpları önledi. Dört askerin şehit olduğu helikopterin modeli de UH-1 çıktı. 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinden çıkarılması planlanan UH-1 tipi bir helikopter de en son 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düşmüş, beş asker şehit olmuştu...

07:32 -

İstanbul Çekmeköy'de askeri helikopter zorunlu iniş yaptığı sırada bir sitenin çocuk oyun alanının yakınına düştü. Olay sırasında pilot Yüzbaşı Ümit Özer, görebildiği en boş alanı seçerek sivil kayıpların önüne geçti. Kirazlıdere Mahallesi Sultangazi Caddesi Parkverde Sitesi'ne düşen askeri helikopterdeler ilgili ilk açıklamayı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptı.

DHA

Vali, “Helikopterde bulunan dört askerimiz yaralı olarak Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak maalesef dört askerimiz hastanede şehit şehit olmuştur. Milletimizin, ordumuzun başı sağ olsun.” dedi. Yerlikaya, kazadabaşka bir yaralanma ve can kaybı olmadığını sözlerine ekledi.

Milli Savunma Bakanlığı helikopterde bulunan Pilot Yüzbaşı Ümit Özer, Yüzbaşı Semih Özcan, Astsubay Başçavuş İlyas Kaya ve Astsubay Üstçavuş Yakup Avşar'ın şehit olduğunu, olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Saat 18:51'de düşen helikopterin 18:17'de havalandığı ve sadece 34 dakika havada kaldığı öğrenildi.

Yine UH-1 modeli

Çekmeköy'de düşen ve içindeki 4 askerin şehit olduğu helikopterin modeli UH-1 çıktı. UH-1'ler arama kurtarma,nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. En son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1'lerin 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinden çıkarılması planlanıyor. 2002 ile 2018 yılları arasında 5 ayrı kazaya karışan UH-1 tipi helikopterlerde 18 askerimiz şehit olmuş, 7 askerimiz de yaralanmıştı

DHA

İLGİLİ HABERTürkiye'de yaşanan UH-1 kazaları!Türkiye'de yaşanan UH-1 kazaları!İLGİLİ HABERSon dakika: Helikopterin düşme anı görüntüleri ortaya çıktı!Son dakika: Helikopterin düşme anı görüntüleri ortaya çıktı!

 

İLGİLİ HABERSon dakika: İstanbul Çekmeköy'de düşen askeri helikopter kazasının görgü tanığı konuştuSon dakika: İstanbul Çekmeköy'de düşen askeri helikopter kazasının görgü tanığı konuştuİLGİLİ HABERUH 1 tipi helikopter nedir? UH 1 tipi helikopterin özellikleri nelerdir?UH 1 tipi helikopter nedir? UH 1 tipi helikopterin özellikleri nelerdir?

(AA-DHA-İHA)

Son güncelleme: android-time 11:33 12.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more