Sözcü Plus Giriş

Japon devi Honda Türkiye’deki üretimini durduruyor!

Honda yaptığı açıklamada Türkiye ve İngiltere'deki fabrikalarının üretimini durduracağını açıkladı! Marka küresel üretim ağında yapısal bir reforma gidiyor ve elektrikli otomobil üretimine ağırlık verecek. Ayrıca bu değişiklik kapsamında Honda, üretimini yüksek hacimlerde satış ve üretim yapacağı lokasyonlara kaydıracak! Honda Türkiye'den yapılan açıklamada önümüzdeki dönemde elektrikli araç üretimine yoğunlaşacağı ifade edildi.

Sozcu.com.tr
08:03 -
Japon devi Honda Türkiye’deki üretimini durduruyor!

Dün gece İngiliz Milletvekili Justin Tomlison’un yaptığı açıklamadan sonra Honda’dan konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Tomilson markanın İngiltere ve Türkiye’deki fabrikalarını kapatacağını açıklarken buna Honda’dan resmi bir açıklama gelmemişti. Bugün ise saat 11 itibariyle Honda, üretim ağındaki yapısal bir değişikliğin söz konusu olduğunu global sitesinden duyurdu.

‘CIVIC SEDAN 2021 YILINDA SONA ERDİRİLECEK’

Honda’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Honda’nın küresel yapılanması Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da içermektedir. Honda Türkiye’de yılda 38 bin araç üretiyor. Civic sedan modelinin üretimi 2021 yılında sona erdirilecek. Honda Türkiye’de operasyonlarını devam ettirecek. Honda Türkiye AŞ bu süreçte Türk hissedarları ile yapıcı bir diyalog içerisinde olacak.

Bu kapsamda 2021 yılına kadar Honda’nın İngiltere ve Türkiye’deki fabrikalarındaki üretimleri duracak. Her iki lokasyonda da markanın varlığı devam edecek.

Honda’nın İngiltere’deki fabrikasında yaklaşık olarak 3500 çalışanı bulunuyor ve fabrika yıllık yaklaşık olarak 150 bin adet otomobil üretiyor. Bu otomobiller Civic HB ve CR-V modelleri. Markanın Türkiye’deki fabrikasında ise Civic Sedan modeli üretiliyor. Yıllık 38 bin üretim adedi olan bu fabrikadaki çalışan sayısı ise 770 kişi olarak belirtiliyor. Fabrikadaki üretim durdurulduktan sonra Honda’nın ülkedeki varlığı devam edecek. Marka Türkiye’deki üretimine 1997 yılında başlamıştı.

Türkiye’de üretilen Honda Civic Sedan

Honda Avrupa Başkanı Katsushi Inoue, “Otomotiv sektörünü etkileyen benzeri görülmemiş değişikliklerin ışığında elektrikli otomobil stratejimizi hızlandırma  kararı aldık. Buna göre de küresel operasyonlarımızı yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bu kadar kolay alınan bir karar olmadı ve bugünkü duyurunun çalışanlarımız ve işbirlikçilerimizi ne kadar tedirgin edeceğinin farkındayız” dedi.

HONDA TÜRKİYE: ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİMİNE YOĞUNLAŞACAĞIZ

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer ise yaptığı açıklamada, “Honda, Türkiye’den çıkmıyor, Türkiye’deki faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor. Sektördeki gelişmeler doğrultusunda önümüzdeki dönem elektrikli araç üretimine yoğunlaşacağız. Küresel üretim sistemimizi ve kabiliyetimizi tekrar gözden geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Honda Avrupa Başkanı Katsushi Inoue

Son güncelleme: 11:13 06.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more