ABD’de sıra dışı çalışma! Corona hastalarına mide ilacıyla tedavi

Corona virüsünün en çok can kaybına yol açtığı ülke olan ABD'de, Feinstein Klinik Araştırmalar Enstitüsü uzmanları hastaların tedavisinde mide yanmasına iyi gelen ilacı denemeye başladıklarını açıkladı. Doktorlar, "Bu ilaç ucuz ve yaygın" derken insanların aşırı dozlarda almaması gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

ABD’de sıra dışı çalışma! Corona hastalarına mide ilacıyla tedavi

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, hastalığa karşı ilaç ve aşı çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Salgının ABD’de en çok vurduğu bölge olan New York’ta, corona hastalarının tedavisinde yeni bir yöntem deneniyor.

New York Post’un haberine göre Feinstein Klinik Araştırmalar Enstitüsü, corona hastalarında mide yanmasına iyi gelen ilaçla tedavi yöntemini test ettiklerini açıkladı. Mide ilaçlarının etken maddesi ‘famotidine’nin Covid-19’a karşı önleyici etkisi olduğunu öne süren uzmanlar, bunu 150 kişilik hasta grubu üzerinde uygulamaya başladı.

HENÜZ İLK AŞAMADA

Söz konusu tedavinin, sıtma ilacı hidroksiklorokin ile beraber hastalara uygulandığını belirten uzmanlar, çalışmanın henüz ilk aşamalarda olduğunu ve sonuçların en kısa sürede açıklanacağını ifade etti.

Araştırma ekibinden Dr. David Battinelli, Northwell's North Shore Üniversite Hastanesi, Long Island Yahudi Tıp Merkezi ve Lenox Hill Hastanesi’nde çalışmanın uygulandığını söyledi.

1 MİLYON SINIRINA DAYANDI

Batinelli, testlere 1250 hastanın katılmasını hedeflediklerini de ekledi.

Worldometers’ın verilerine göre 1 milyon vaka sınırına dayanan ABD’de 55 bin kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Uzmanlardan çarpıcı sigara araştırması! Corona hastalarına nikotin tedavisi İlginizi Çekebilir Uzmanlardan çarpıcı sigara araştırması! Corona hastalarına nikotin tedavisi

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Dr. Kevin Tracey, “Tıp tarihinde bir hastalığı iyileştiren bir ilacın farklı bir hastalık üzerinde etkisi olduğunu çok gördük. Eğer famotidine işe yararsa, buradaki “eğer” kelimesine vurgu yapıyorum, bu ilacı geniş ölçekli kullanmak mümkün olabilir” dedi.

Tracey, “Bu ilaç yaygın, çok rahat erişilebiliyor ve ucuz. Fakat şu an hastanedeki denemelerimizde çok yüksek dozda ilaç veriyoruz. Şu an dürüst olmak gerekirse faydası var mı bilmiyoruz. Normalde alınan dozun 9 katını hastalara veriyoruz. Dolayısıyla eczaneye giderek bu ilaçtan almayın” dedi.

Çarpıcı corona araştırması: Tekrarlıyor ama... İlginizi Çekebilir Çarpıcı corona araştırması: Tekrarlıyor ama...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Corona Covid-19 Dünya Fransa Güney Kore Kore New York sigara söz
Loading...