Sözcü Plus Giriş

Corona virüsünün etkileri ile düşüşe geçen petrol fiyatları her geçen gün farklılık gösteriyor. Bu durum Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının da çok sık değişmesine neden oluyor.

EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatında bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 21 kuruş indirim yapıldı. Benzin fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

 BENZİNDEN UCUZ OLACAK

Motorinin litre fiyatı şu an İstanbul’da 5.31 TL, Ankara ve İzmir’de ise ortalama 5.39 TL seviyesinde bulunuyor. Beklenen indirimin pompa fiyatlarına yansıması halinde motorin uzun bir aranın ardında tekrar benzinden daha ucuz olmuş olacak.

ANLAŞMA ÇARE OLMADI

Sene başında 66 dolar olan Brent tipi petrolün varil fiyatı, salgının küresel talebi düşürmesine, bir de Suudi Arabistan ile Rusya arasında başlayan fiyat savaşı eklenince 22 dolara kadar geriledi. ABD'nin girişimleri sonucunda Suudilerin başını çektiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya'nın başını çektiği ülkelerin günlük 9,7 milyon varillik üretim kesintisi kararı da fiyatların düşmesine çare olmadı.

Anlaşma öncesinde 34 dolara kadar yükselen fiyat, daha sonra tekrar 27 dolara kadar geriledi.

Son güncelleme: 10:26 19.04.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more