Sözcü Plus Giriş

Yurt dışına solunum cihazı satışına tekrar izin çıktı

İhracatı gözetim altında olan ürünler listesinden solunum cihazı ve yoğun bakım monitörü gibi medikal ürünler çıkarıldı. Söz konusu ürünlerin yurt dışına satışına 26 Mart tarihinde yasak veya sınırlama getirilmişti.

Sozcu.com.tr
09:53 -
Yurt dışına solunum cihazı satışına tekrar izin çıktı

Corona virüsü dolayısıyla ihracatı izne bağlanan pek çok sağlık ekipmanın yurt dışına satışına tekrar izin verildi.

Resmi Gazete'de bu sabah yayımlanan ihracı yasak ve ön izne bağlı mallara ilişkin tebliğe göre; Yurt dışına satışı yasaklanan veya gözetim altına alınan solunum cihazı, ve yoğun bakım monitörleri gibi medikal ürünlerin yurt dışına ihracatı tekrar serbest bırakıldı.

Maskenin ihracatındaki yasaklama hala devam ederken medikal sektörü sıklıkla ihracat iznini yeniden alabilmek için resmi makamlar aracılığı ila görüşmelerini yürütüyordu.

Arçelik'in ürettiği, ASELSAN ve BAYKAR A.Ş mühendislerinin teknik destekleriyle katkı sağladığı, BİOSYS Biyomedikal'in tasarladığı yerli solunum cihazı üretimi ise devam ediyor.

Resmi Gazete'de bugün yer alan düzenlemeye göre ihracı izne bağlı mallar listesinin 33 ila 40'ıncı sırası yürürlükten kaldırılmış oldu.

İLGİLİ HABERMaskede hibe karşılığı ihracatMaskede hibe karşılığı ihracat İLGİLİ HABERTweet'ten işi kapan mühendis solunum cihazlarını vermediTweet'ten işi kapan mühendis solunum cihazlarını vermedi
Son güncelleme: 09:40 05.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more