Sözcü Plus Giriş

Başakşehir Şehir Hastanesi açılıyor

20 Nisan tarihinde ilk etabının açılmasıyla salgın hastanesi olarak kullanılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 21 Mayıs Perşembe günü hizmete açılıyor. 456’sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip hastane, günlük 7 bin hastaya hizmet verebilecek.

Sozcu.com.tr
17:43 -

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin katılımıyla 21 Mayıs Perşembe günü hizmete açılıyor.

Açılış törenine Japon Başbakanı Abe’nin video konferans yoluyla katılacağı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip.

2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanaklı olarak inşa edilen ve 3 heliportu bulunan hastane 10 bloktan oluşuyor.

 2 BİN 682 YATAK KAPASİTESİ

456'sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip hastane, özellikle yoğun bakım ihtiyacının olduğu bir dönemde önemli bir işlev üstlenmiş olacak.

GÜNLÜK 7 BİN HASTAYA HİZMET VERECEK

30 bin metrekare kapalı alan içinde Erişkin, Çocuk, Travma ve Kadın Doğum olmak üzere 4 ayrı acil servis bulunuyor. Günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odaların da bulunduğu ve gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı yer alıyor.

725 poliklinik odası, 3'ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile hastane günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasitede.

IŞIN TEDAVİSİ KULLANILACAK

Çocuk ve erişkinler için toplam 107 branşta hizmet verecek olan hastanede en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanım ile ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanları sunuluyor. Ameliyat sırasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen Xoft Intraoperatif Radyoterapi (IORT) sistemi de ilk defa bu hastanede kullanılacak.

“Enerji ve Çevre Dostu” tasarımlarla inşa edilen hastanede 654 kişilik 2 adet konferans salonu da bulunuyor.

İLK ETABI 20 NİSAN'DA AÇILMIŞTI

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin ilk etabı 20 Nisan'da açılmış ve bu tarihten itibaren hastaneye yalnızca Covid-19 hastaları nakledilmişti.

ÇAM BİZİ, SAKURA JAPONYA’YI TEMSİL EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanenin ismiyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Başakşehir'deki şehir hastanesinin tamamını Perşembe günü Japonya Başbakanı Sayın Abe ile birlikte hizmete açıyoruz. Bu hastanemizin adını Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Çam bizi temsil etsin dedik, Sakura da Japonya'yı. Zira iş birliğiyle inşa ettiğimiz bu hastanede bu isim sürekli olarak, bir sembol olarak kalsın istedik.

İLGİLİ HABERBaşakşehir Şehir Hastanesi'ne 'gizemli' açılışBaşakşehir Şehir Hastanesi'ne 'gizemli' açılış İLGİLİ HABERİBB'den Başakşehir Şehir Hastanesi'nin yoluyla ilgili iddialara yanıt!İBB'den Başakşehir Şehir Hastanesi'nin yoluyla ilgili iddialara yanıt!
Son güncelleme: 17:47 19.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more