Ücretsiz tablet başvurusu yapılacak mı, kimler yararlanabilecek?

Ücretsiz tabletler, maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin derslere ulaşmada zorluk yaşaması nedeniyle dağıtılacak. Tablet bilgisayarlar için başvuru sisteminin açılmadığı, öğrencilerin resmi veriler üzerinden belirleneceği Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı.

Ücretsiz tablet başvurusu yapılacak mı, kimler yararlanabilecek?

Corona virüs nedeniyle uzaktan eğitim modeli ile derslere devam eden ihtiyaç sahibi öğrencilere MEB tarafından ücretsiz tablet verilecek. Bakanlığın ‘500 bin tablet’ projesine başvuru yapılmayacak. İmkansızlık yaşayan ihtiyaç sahibi öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından tespit edilecek.

Ayrıca bazı belediyeler de öğrencilere eğitimde yardımcı olması sebebiyle ücretsiz tablet dağıtımı yapacağını açıkladı.

ÜCRETSİZ TABLET NASIL DAĞITILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

“Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisi var, buna göre hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarları peyderpey ulaşmaya başlayacak.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi bazı kriterler belirledik ve bu kriterleri resmi veriler üzerinden önceliklendirdik.

Ayrıca, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil inisiyatifler tarafından sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için de aynı stratejiyle ve yöntemle hareket edilecek ve bu da kısa sürede başlayacak. Yapılan ayni ve nakdi yardımlar peyderpey çocuklarımıza ulaştırılacak.”

Cihazların dağıtım süreci İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından koordine edilecek. Cihazlar, okul yönetimleri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.

MEB, okullarda Covid-19 vakası durumunda uygulanacak adımları açıkladı İlginizi Çekebilir MEB, okullarda Covid-19 vakası durumunda uygulanacak adımları açıkladı
Corona meb Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanlığı okul Twitter yüz yüze