Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Melih Bulu’dan protestolarla ilgili açıklama

AKP'den milletvekili aday adayı olmuş Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına yönelik protestolar sürerken, Prof. Bulu olaylarla ilgili açıklama yaptı. Bulu, "Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer aldı" dedi.

Boğaziçili öğrenciler, daha önce AKP'den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmasına tepki göstermek amacıyla üniversitenin Güney Kapısı önünde toplanmıştı. Boğaziçililere, diğer üniversitelerden gelen öğrenciler de destek vermişti.

“AÇIKÇASI TEPKİLERİ BEKLİYORDUM”

Habertürk’te katıldığı programda açıklamalar yapan Melih Bulu, olaylarla ilgili şunları söyledi:

* Benim durumumda bildiğim kadarıyla 9 aday başvurdu. Daha sonra mülakata davet ediliyorsunuz. Bir mülakata alındık. O komisyondaki mülakatta sizi Boğaziçi Üniversitesi’nin özelliklerine uygun sorular soruluyor. En son Cumhurbaşkanı tarafından karar veriliyor.

* Benden önce de Boğaziçi dışından bir rektör atandı, İTÜ’den. Daha da önemlisi ben bir Boğaziçiliyim. Aynı zamanda ortak ders verdim hocalarla beraber.

* Boğaziçi’nde ders verdiğim zamanlarda da öğrenciler benimle ilgili çok şey yazarlardı. Tabi Boğaziçi öğrencisi çok zeki öğrenciler. Onlar da hocalarını denemeyi severler. Ben bu tepkilere alışığım. Rektör olunca daha üst seviye tepki geldi. Açıkçası tepkileri bekliyordum.

* Benim hoşuma gitmeyen şey şu oldu, diğerlerinin Boğaziçi öğrencisinin içine girmesine öğrenciler nasıl izin verdi anlayamadım. Üniversiteli olmayanlar da var, alakasız insanlar. Burada provokatif bir şey olduğu, anladığım kadarıyla Boğaziçi öğrencisi burada kullanıldı. Boğaziçi öğrencisi istediği yerde protesto yapabilir, Boğaziçi öğrencisi olmayanları kampüse almayalım.

“KAPI KIRIKMIŞ, TUTTURMAK İÇİN KELEPÇE TAKMIŞLAR”

* Orada çok pratik bir şey var, kapı kırıkmış ve çok fazla şey olduğu için kapıyı tutturmak için kelepçe takmışlar.

* Boğaziçili olmayan öğrencilerin bir güruh halinde Güney kampüse girmeleri bir galeyana dönüşebilir, camlar indirilebilir, bunu kontrol edemeyiz, Boğaziçi öğrencileri bunu bildiği için bir sorun yok.

* Kampüse polis davet edilmedi. Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer aldı.

“YOK CANIM, NİYE İSTİFA EDEYİM?”

* Yok canım niye istifa edeyim? Zaman içinde biz birbirimizi tanıyınca ne kadar verimli çalışacağımızı göreceğiz.

* Şöyle bir rektör seçimi büyük üniversitelerde yok, hocalar oy verecek, bir tane rektör seçeceğiz. İyi üniversitelerde hep atanıyor. Kiminde arama komisyonu kuruluyor, komisyon değerlendiriliyor ve mütevelliye sunuyor. Biz devlet üniversitesi olduğumuz için 3 aşağı 5 yukarı gelişmiş üniversitelerle aynı yöntemle seçiyoruz rektörü.

* Bir kurumu yönetecek kişinin seçimle gelmesi pek kullanılan bir yöntem değil, verimli bir yöntem değil. Demokrasi iktidarın seçiminde çok verimli bir yöntem ama siz oy vererek bir rektörü ya da bir şirketin genel müdürünü seçemezsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi ayakta! ‘Kapıya kelepçe' ile biten süreç nasıl başladı? İlginizi Çekebilir Boğaziçi Üniversitesi ayakta! ‘Kapıya kelepçe' ile biten süreç nasıl başladı? Boğaziçili akademisyenler rektörlüğe sırtını döndü İlginizi Çekebilir Boğaziçili akademisyenler rektörlüğe sırtını döndü İstanbul Valiliği'nden Boğaziçi protestosu ile ilgili açıklama İlginizi Çekebilir İstanbul Valiliği'nden Boğaziçi protestosu ile ilgili açıklama Boğaziçi'nin yeni rektörüne tepki: Kayyum rektör istemiyoruz İlginizi Çekebilir Boğaziçi'nin yeni rektörüne tepki: Kayyum rektör istemiyoruz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...