Boğaziçi’nin yeni rektörüne tepkilerin ardından ilk açıklama…

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan ve daha önce AKP'den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'ya Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden tepki geldi. “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlığıyla yazılı açıklama yapıldı. Bulu'da tepkilerin ardından ilk açıklamayı yaptı.

Boğaziçi’nin yeni rektörüne tepkilerin ardından ilk açıklama…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 5 üniversitenin rektörü değişti. Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne, daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu getirildi. Atamaya,  üniversitenin öğretim üyelerinden tepki geldi.

“1980'LERDEN SONRA İLK KEZ ÜNİVERSİTEMİZE KURUM DIŞINDAN BİR REKTÖR ATANDI”

“Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlığıyla ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980'lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum 2016'dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsem özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

“KARAR ALMA YETKİSİNİN AKADEMİK YÖNETİCİLERDE OLMASI ÖZERKLİK İÇİN ŞARTTIR”

Üniversite senatosunun 2012 yılında kabul ettiği ilkelerden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan öğretim üyeleri, o ilkeleri şöyle sıraladı:

“Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir. Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.”

Açıklama, “Üniversitemizin tüm bileşenleri ile bu ilkelerin takipçisiyiz” sözleriyle sonlandırıldı.

REKTÖR İLK AÇIKLAMAYI YAPTI

Bulu, “Merhaba Boğaziçi” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gerek özel sektör gerek sivil toplum kuruluşlarında 30 yıllık tecrübemin beni getirdiği noktada, ülkemizin dünyada ilk 10'da olma hedefinin, belki de en önemli bileşenin üst seviye eğitim olduğunu yürekten hissediyorum. O sebeple ülkemizin önde gelen üniversitelerinden Boğaziçi'ne dönüş beni her bir zerreme kadar heyecanlandırıyor. Bu kapsamda beni bu göreve layık gören sayın Cumhurbaşkanımıza ve sayın YÖK Başkanımıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Boğaziçi'nde yönetim ve strateji yoğun eğitimim sonrası özel sektörde pratik yapma fırsatı bulmam sonrasında farklı üniversitelerde bölüm başkanlığı, dekanlık ve rektörlük süreçlerinde tecrübe kazanmamın, beni bugünlere hazırlayan güzel tesadüfler olduğunu düşünüyorum.”

“HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ”

“İnsanlara dokunmayı seven bir mizacım vardır” diyen Bulu, “Bana her zaman sanal ortamda ya da kampüste ulaşabilirsiniz. Sorunların, şeffaf bir şekilde konuşularak çözülebileceğine inanan bir yönetim tarzım vardır. Birlikte konuşularak en doğruya ulaşıldığını sayısız kere tecrübe etmişliğim vardır. Bununla birlikte Boğaziçi'nin taraf olmadığı problemlere malzeme yapılması en çok Boğaziçi'ne zarar verir. Unutmayalım ki hepimiz aynı gemideyiz. O sebeple üniversite olarak bizi asıl işimiz olan bilimsel üretimden uzaklaştıracak her türlü girişime de birlikte karşı gelmemiz gerekir diye düşünüyorum” sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

Boğaziçi'nin yeni rektörüne tepki: Kayyum rektör istemiyoruz İlginizi Çekebilir Boğaziçi'nin yeni rektörüne tepki: Kayyum rektör istemiyoruz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...