Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu yasak olan iller…

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı artan vaka sayısı nedeniyle geri geldi. Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir'in içerisinde yer aldığı 58 ilde sokağa çıkma yasağı cumartesi ve pazar günleri uygulanacak. Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta içi sokağa çıkma yasağı da 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu yasak olan iller…

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı yeni risk haritasına göre 1 Mart’tan bu yana 41 il daha kırmızı kategoriye girdi. Yayınlanan genelgede hafta sonu sokağa çıkma yasağı hakkında merak edilen sorular yanıt buldu.

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Türkiye'nin önemli bölümünün çok yüksek riskli kategoriye dahil olması yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. Bu kapsamda; İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 58 ilde cumartesi kısıtlaması geri geldi.

Alınan kararlar 30 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

KIRMIZI KATEGORİDE YER ALAN İLLER

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır, Zonguldak, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt

TURUNCU KATEGORİ

Denizli, Burdur, Manisa, Afyonkarahisar, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Kars, Kırşehir

SARI KATEGORİ

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Uşak

MAVİ KATEGORİ

Şırnak

ALINAN TEDBİRLER

İşte alınan yeni corona tedbirleri ve sokağa çıkma yasağı olan iller;

Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.

Kırmızı kategorideki illerde sadece Pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek.

Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışacak.

Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecek.

Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servis ile sınırlandıracak.

Korona risk haritası: Yüksek riskli iller hangileri? İlginizi Çekebilir Korona risk haritası: Yüksek riskli iller hangileri?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...