YÖK istifasını istedi; Bulu ‘Etmem, Cumhurbaşkanı’yla görüşeceğim’ dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu'nun, YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Ankara'ya çağrıldığı ortaya çıktı. Bulu, istifasını isteyen Saraç'a "Etmem, Cumhurbaşkanı'yla görüşeceğim" dedikten sonra ipler koptu!

YÖK Genel Kurulu geçen çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi gündemiyle olağanüstü şekilde toplanmadan önce Rektör Melih Bulu Ankara’ya çağrıldı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, makamına davet ettiği Melih Bulu’ya “Ayrılın, istifa edin. Biz de kabul edelim” dedi. Bu teklifi geri çeviren Bulu, Saraç’a “Ben Cumhurbaşkanı’yla görüşürüm” diye yanıt verdi.

“YÖK’Ü TAKMIYOR”

Bulu’nun yanıtı Saraç’ ı ve YÖK üyelerini kızdırdı. Bu yanıt kurum tarafından “YÖK’ü takmıyor” şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu, oy birliğiyle Melih Bulu’nun görevden alınmasını kararlaştırdı.

Karar aynı gün Beştepe’ye giden YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirildi. Erdoğan da YÖK’ün talebini aynı gün kabul etti. Melih Bulu yayımlanan kararnameyle görevinden alındı.

TURAN: BAŞARALI OLMADI

Bu arada Bulu’nun rektörlük görevinden alınması AK Parti’de de memnuniyet yarattı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, SÖZCÜ’nün sorusu üzerine şunları söyledi: “Bence atanması usule uygundu. Ancak gelen tepkilerden sonra kimliğini gizleyerek “Eskiden CHP’liydim” demesi eleştiri konusu olmuştu. AK Partili olmak suç değil. Başarılı olamadı. Uyum sağlayamadı. Cumhurbaşkanımız da bu süreci değerlendirdi.”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu görevden alındı İlginizi Çekebilir Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu görevden alındı Boğaziçililer'den 'Melih Bulu'ya şarkılı gönderme İlginizi Çekebilir Boğaziçililer'den 'Melih Bulu'ya şarkılı gönderme Melih Bulu görevden alındığına inanamadı İlginizi Çekebilir Melih Bulu görevden alındığına inanamadı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...