İktidara güven kalmadı 7 bin 300 ihale iptal edildi!

CHP’li Güzelmansur kamu ihale iptallerinin son 6 ayda yapıldığını açıkladı. “En çok akaryakıt, yangınla mücadele ve eğitim ihaleleri sonlandırıldı. Yazık” dedi.

İktidara güven kalmadı 7 bin 300 ihale iptal edildi!

Ekonomik krizle birlikte maliyetlere ve piyasalara hakim olan belirsizlik kamu ihalelerini çıkmaza soktu. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 1 Ocak'tan bu yana 7 bin 300 kamu ihalesinin iptal edildiğini söyledi. En çok akaryakıt alım ihalelerinde iptaller yaşanıyor. Güzelmansur “Son bir yılda motorin yüzde 313 zamlandı. Neredeyse her güne akaryakıt zamlarıyla uyanıyoruz. Hâl böyle olunca kamunun akaryakıt alımı için çıktığı ihaleler bir bir iptal ediliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki bu belirsizlik kamunun erzak taşıma, kömür dağıtımı gibi işlerine de talipli çıkmamasına, bu hizmetlerin sekteye uğramasına neden oluyor” dedi.

YANGINLARA KAPI ARALIYOR

CHP'li Güzelmansur ihaleleri iptal edilen kurumların başında orman işletme müdürlüklerinin geldiğini hatırlattı şöyle konuştu: “Bunların iş makinelerine akaryakıt alımı ihalelerine teklif veren yok. Yangın söndürme araçlarında kullanılacak ekipman alım ihalelerine teklif veren yok. Hepsi iptal edilmiş. O yangınlar nasıl sönecek? İktidar bu tehlikenin farkında değil.”

Piyasalardaki belirsizliğin, güvensizliğin kamu hizmetlerini çok ciddi sekteye uğratacağına dikkat çeken Güzelmansur, “İptal edilen ihalelere baktığımızda kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu ne unu ne de ilacı alabildiğini görüyoruz. İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam en çok da eğitimi vuruyor. 193 okul yapımı, onarımı veya okul güçlendirilmesi ihalesine teklif veren çıkmamış. Bu çok acı verici, kaygı verici bir süreç” dedi.

Piyasalara güvenin yeniden hakim olması için erken seçimi savunan Güzelmansur şunları söyledi: “Bu iktidarın sorunları çözeceğine dair inanç sıfırlanmış durumda.  İktidar değişmedikçe daha çok ihale iptalleri görürüz.”

Ankara stadyum ihalesinin hesabı nasıl yapıldı? İlginizi Çekebilir Ankara stadyum ihalesinin hesabı nasıl yapıldı? SÖZCÜ yazdı, ihale iptal edildi İlginizi Çekebilir SÖZCÜ yazdı, ihale iptal edildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...