Avustralya’da bir uzay aracının enkazına rastlandı

Avustralya'ya yakın zamanda düşen bir uzay aracı son yıllarda sık sık gündeme gelen uzay çöplerine yeniden dikkat çekti.

Avustralya’da bir uzay aracının enkazına rastlandı

Teknolojinin gelişmesi uzay araştırmalarını artırırken bir yandan da uzay çöpleri kavramını ortaya çıkardı; zaman zaman hem uzayda hem de dünyada şirketlerin uzaya gönderdiği araçların enkazları haberlere yansırken uzun vadede çevreye verebilecekleri zararlar da vurgulanıyor.

Şimdi bir uzay çöpü haberi de Avustralya’dan geliyor. Avustralya tarım arazilerinde bulunan enkaz parçalarının, yaklaşık iki yıl önce başlatılan bir SpaceX görevinden kaynaklandığından şüpheleniliyor. Parçaların SpaceX’e ait olması muhtemel görünüyor, ancak özel uzay şirketi henüz düşen kalıntılara sahip çıkmadı.

The Guardian, Avustralya Uzay Ajansı’nın şu anda düşen uzay çöplüğünü araştırdığını bildirdi. 14-25 Temmuz tarihleri arasında, biri çimenlik alana dikilmiş bir uzaylı anıtına benzeyen üç büyük yanmış enkaz parçası bulundu.

Saha uzmanları, atılan parçaların Kasım 2020’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na dört astronot taşıyan SpaceX Crew Dragon uzay aracına ait olduğunu belirledi. Uzay aracı daha sonra 9 Temmuz’da Dünya’nın atmosferine yeniden girerek, sosyal medyada kullanıcılar tarafından yakalanan Avustralya’nın üzerindeki sabah gökyüzünde ateşli bir çizgi oluşturdu.

Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi’nde astrodinamik ve uzay görevleri öğretim görevlisi Marco Langbroek, “Bu, bir Crew Dragon’un bagajının bir parçası” diye yazdı. Langbroek’e göre bagaj, birkaç yüz kilo ağırlığında.

Monaro Polis Departmanı nesnelere el koydu. Monaro Polis Bölge Komutanı John Klepczarek, ABC South East NSW’ye verdiği demeçte, “SpaceX ile ilişkili olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Büyüyen özel uzay endüstrisi ve Çin gibi ülkelerde artan uzay çalışmaları ile, düşen uzay aracı parçaları olayları daha sık meydana gelmeye hazırlanıyor. Bir Çin roketinin parçaları da geçtiğimiz hafta sonu Endonezya ve Malezya’nın bazı bölgelerine düştü.

Uzay enkazı olayları henüz herhangi bir can kaybına neden olmasa da ilerleyen dönemlerde Dünya’daki insanlara zarar verebilir.

NASA'dan uzay enkazlarına bir kanıt daha: Mars'tan fotoğraflar paylaştı İlginizi Çekebilir NASA'dan uzay enkazlarına bir kanıt daha: Mars'tan fotoğraflar paylaştı Bilim insanları uzay enkazları için uyarıyor İlginizi Çekebilir Bilim insanları uzay enkazları için uyarıyor Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan uzay çöplerine karşı yeni plan İlginizi Çekebilir Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan uzay çöplerine karşı yeni plan
Loading...