Bilim dünyasını şaşırtan keşif: Atlas Okyanusu’nda gizemli delikler bulundu

Bilim insanları Atlas Okyanusu'nda gizemli delikler buldu. Araştırmacılar, deliklerin muntazam bir şekilde hizalanmış olmasının insan yapımı olması ihtimalini güçlendirdiğini belirtirken, yeni keşfin gizemini çözmek için Facebook kullanıcılarından yardım istediler.

Bilim dünyasını şaşırtan keşif: Atlas Okyanusu’nda gizemli delikler bulundu

Bilim insanları, Atlas Okyanusu’nun deniz tabanında açıklanamayan, gizemli delikler keşfettiler ve Facebook kullanıcılarından düz bir çizgi halinde olan deliklerin ne olabileceğini anlamak için yardım etmelerini istediler.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Okyanus Araştırmaları Facebook sayfasında şunları yazdı: “Tamam Facebook kullanıcıları, şu bilim insanı şapkalarını çıkarmanın zamanı geldi! Cumartesi günkü #Okeanos dalışında, bu çizgi halindeki delik gruplarından birkaçını gözlemledik. Neredeyse insan yapımı gibi görünen deliklerin etrafındaki küçük tortu yığınları onların bir şey tarafından kazılmış olabileceğini gösteriyor. Senin hipotezin ne?”

60’tan fazla Facebook kullanıcısı, okyanus tabanındaki belirgin, oldukça tekdüze görünen girintileri neyin yapmış olabileceğine dair bir dizi farklı teori sundu.

Bir kullanıcı, “Bazı şirketler deniz tabanı örnekleri alıyor mu diye merak ediyorum. Bu, düz çizgileri ve deliklerin aralıklarını açıklayabilir. Özellikle bölgede başkalarını gördüyseniz…” diye yazdı.

Başka bir kullanıcı “Belki bir tür yengeçtir” diye yorumladı. Bir kullanıcı da mem paylaşarak uzaylılar olabileceğini ima etti.

Kaşifler; Orta Atlantik Sırtı, Azores Platosu ve Charlie-Gibbs Kırılma Bölgesi çevresindeki derin su alanlarını daha iyi anlamak için haritalama ve uzaktan kumandalı bir araç içeren bir dizi okyanus keşfi gerçekleştiriyor.

Orta Atlantik Sıradağları, Atlas Okyanusu’nun kuzey-güney uzunluğunu kapsar ve 10 bin mil boyunca uzanır, bu da onu dünyanın en uzun dağ dizisi ve Dünya’nın en etkileyici jeolojik özelliklerinden biri haline getirir. Ancak çoğu su altında kaldığından, büyük ölçüde keşfedilmemiş durumda.

TikTok'ta hayrete düşüren iddialar: 'Zaman yolcusuyum' İlginizi Çekebilir TikTok'ta hayrete düşüren iddialar: 'Zaman yolcusuyum' Mars'taki 'gizemli kapı' bilim dünyasını harekete geçirdi İlginizi Çekebilir Mars'taki 'gizemli kapı' bilim dünyasını harekete geçirdi Uzaylı istilası hakkında tüyler ürperten tahminler... Dört önemli isim uyardı İlginizi Çekebilir Uzaylı istilası hakkında tüyler ürperten tahminler... Dört önemli isim uyardı
Loading...