NASA, emekli astronotları yeniden göreve çağırıyor

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) özel uçuşlarda hizmet vermek üzere emekli astronotları göreve çağırıyor.

NASA, emekli astronotları yeniden göreve çağırıyor

Uzay turizmi artarken insanların güvenliğini sağlamaya çalışan NASA, ISS’ye binmek isteyen özel uzay turistlerine rehberlik etmek üzere emekli astronotlarla çalışmayı planlıyor. Henüz detayları açıklanmasa da emekli astronotların uçuş öncesi hazırlıktan uzayda yürüyüşe kadar tüm aşamalarda özel astronotlara eşlik etmelerinin bekleneceği belirtildi.

Ayrıca, uyulması gereken yeni tıbbi standartlar, özel astronotların yörüngedeki mikro yerçekimine uyum sağlaması için ek süre gibi uzaya seyahat etmek isteyenler için yeni kurallar belirleniyor.

NASA, güncellemelerin geçen nisan ayında Axiom uçuşunun yolcuları ISS’ye götürdüğü ilk özel astronot görevinin tamamlanmasının ardından alınan derslere dayalı olarak yapıldığını söyledi.

Astronotlarla yapılan röportajlarda, iki haftalık gidiş-dönüş yolculuğunda hem turistler hem de ISS ekibinin çok telaşlı olduğu belirtilmişti.

Şu anda 200’den fazla emekli NASA astronotu bulunuyor. Ancak kaçının gönüllü olacağı ya da görev için uygun olup olmadıkları netleşmiş değil.

NASA ışık halkalarıyla çevrili bir kara deliğin fotoğrafını yayınladı İlginizi Çekebilir NASA ışık halkalarıyla çevrili bir kara deliğin fotoğrafını yayınladı NASA astronotu uzayda yeni bir rekor kırdı İlginizi Çekebilir NASA astronotu uzayda yeni bir rekor kırdı Bilim insanlarından evrenin en gizemli maddesiyle ilgili yeni keşif İlginizi Çekebilir Bilim insanlarından evrenin en gizemli maddesiyle ilgili yeni keşif
Loading...