Yapay zekâ teknolojisi özellikle ChatGPT ile birlikte tüm dünyada en çok dikkat çeken konulardan biri oldu. Hatta internet kullanıcıları bu konuya o kadar ilgi gösterdiler ki hakkında bir şeyler okumak için internet ansiklopedisi Wikipedia'ya gittiler.

Wikipedia'yı işleten, kâr amacı gütmeyen kuruluş Wikimedia Vakfı, 1 Ocak ile 28 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Wikipedia'da en çok görüntülenen makalelerin bir listesini derledi. Wikipedia, dünya olaylarına, teknolojiye olan ilgi nedeniyle bu yıl toplamda 84 milyardan fazla görüntüleme topladı. 

ChatGPT de 49.490.406 sayfa görüntülemesiyle ilk sırada yer aldı ve yılın ilk yarısında sayfa görüntülemeleri neredeyse her gün 100 bin ile 400 bin arasında değişiklik gösterdi. Ayrıca Wikipedia'nın tüm dil sitelerinde ChatGPT makalelerinin 79 milyondan fazla sayfa görüntülemesi olduğu kaydedildi. 

ChatGPT'nin, teknoloji dünyasının en sansasyonel ismi Elon Mısk'ı, popüler kültürün parlayan yıldızı Taylor Swift'i geride bırakarak ilk sıraya yerleşmesi dikkat çekti. "2023'te Ölümler"; 42.666.860 sayfa görüntülemeyle en çok görüntülenen ikinci Wikipedia makalesi oldu. 2023 Kriket Dünya Kupası, Hindistan Premier Ligi ve Oppenheimer filmi de ilk beşe girdi. İlk 25'te yer alan diğer konular ise Taylor Swift, Matthew Perry, Barbie filmi, Elon Musk ve Andrew Tate oldu. 

ChatGPT, Kasım 2022'de OpenAI tarafından piyasaya sürüldükten sonra birinci oldu ve en hızlı büyüyen uygulamalardan biri haline geldi.