British Phonographic Industry (BPI) tarafından yapılan bir analize göre, bu yıl yaklaşık 5,9 milyon adet plak satıldı ve satışlarda son on yıldaki en hızlı artış görüldü.

Kayıtlı müzik endüstrisinin ticari organı, plak kayıt satışlarının 2023'ün ilk 51 haftasında yüzde 11,7 arttığını söyledi. Bu, bir önceki yıl satışlardaki yüzde 2,9'luk artışın yaklaşık dört katı olarak kaydedildi.

Resmi Grafikler Şirketi'nden alınan verileri kullanan BPI, Swift'in "1989"unun (Taylor's Version) 2023'te en çok satan plak olduğunu ortaya çıkardı.

Onu Stones'un yeni albümü "Hackney Diamonds" izledi ve Lana Del Rey'in "Did You Know That There's A Tunnel Under Ocean Blvd" albümü üçüncü oldu.

Swift ayrıca "Speak Now" (Taylor's Version) ile dördüncü sırada yer alırken, listede Fleetwood Mac'in klasik "Rumours"u yer aldı.

Blur'un sekiz yıl sonra çıkardığı ilk yeni albümü "The Ballad of Darren" altıncı sırada yer alırken, bunu Pink Floyd'un "The Dark Side of the Moon", Swift'in "Midnights", Olivia Rodrigo'nun "Guts"ı ve Lewis Capaldi'nin "Broken By Desire To Be Heavenly Sent"i takip etti.

CD'ler de yıl boyunca yaklaşık 11 milyon adet satıldı ve son on yılın en düşük oranını kaydetti.