2023 yılı Türkiye'de yaşanan ekonomik zorlukların yanında seçimlerin ardından gelen büyük politika değişikliklerine sahne oldu. Bu yılın ortasında ekonomi yönetiminin başına iki eski Wall Street bankacısı olan Hafize Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek getirilirken faizler ikinci yarıda sert yükseldi.

Gelecek yıl için yerel seçimlerin ve yüksek faizlerin etkili olacağını düşünen ekonomistler büyümede yavaşlama öngörürken faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin de tarih verdi. Ekonomistler ayrıca Türk lirasında değer kaybının kademeli olarak süreceğini öngördü.

Sozcu.com.tr yabancı bankaların Türkiye için kur, faiz ve enflasyon tahminlerini derledi. İşte yabancı bankaların 2024 tahminleri:

MORGAN STANLEY

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley Türkiye tahminleri ile ilgili bu hafta bir rapor kaleme aldı. Banka ekonomistleri, ocak ayında gerçekleştirilecek 250 baz puanlık ek bir artış ile yüzde 45’lik nihai faiz oranına ulaşılmasını beklediklerini belirtti.

Banka, TCMB'nin 2024 sonunda enflasyonun yıllık yüzde 36’ya inmesini beklediğine de işaret ederek, burada öngörülen dezenflasyon patikası üzerinde yukarı yönlü riskler olduğunu belirtti. Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 71,6 ile zirve yapacağını öngören banka ekonomistleri, Aralık 2024’te manşet enflasyonun yüzde 42,3’e gerileyebileceğini aktardı.

GOLDMAN SACHS

Goldman Sachs ise Türkiye’ye ilişkin tahminlerinde TCMB’nin 2024’te faiz artırmayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda yayınladıkları analizde banka ekonomistleri, TCMB'nin 250 baz puan daha artışla politika faizini yüzde 42,50'ye yükseltmesini ve sıkılaşma sürecinin tamamlanmasını beklediklerini açıkladı. Goldman Sachs'ın dolar/TL tahmini ise 2024 sonu için 40,7 seviyesinde oldu.

DEUTCHE BANK

Deutsche Bank analistleri, enflasyon görünümü, potansiyel portföy girişleri ve ortodoks politikaya bağlılığın bir sonucu olarak 2024’te “iyi performans” sergilemesi için Türk lirasında alan gördüklerini açıkladı.

6 Aralık’ta yayınlanan raporda, “Kümülatif enflasyonun tahmin aralığının alt sınırına (Yüzde 40-45) gelmes, toplam getiri açısından TL’yi cazip hale getirir” denildi. Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizi iki kez 250’şer baz puan artırarak ocakta yüzde 45’e çıkaracağını tahmin etti.

Analistler TCMB’nin 2024 yılının son çeyreğinde faiz indirimine gideceğini ve politika faizini 2024 sonuna kadar yüzde 40’a çekeceğini öngördü. Analistler 2024 yıl sonu için enflasyonun yüzde 41,1 olacağını öngörürken, dolar/TL için de 38 tahminini yaptı.

CITIBANK

ABD’li Citibank da Türkiye’ye ilişkin büyüme, enflasyon ve kur öngörülerini paylaştı.

Banka bir süredir yürütülen sıkılaşma politikasının sonucu olarak Türkiye'de 2023 yılının yüzde 4,2'lik bir büyüme ile tamamlanacağını belirtirken, 2024 yılına yönelik büyüme beklentisi ise radikal bir düşüşle yüzde 0,4 olarak aktarıldı.

Citi Bank yayımladığı raporda gelecek yıl TÜFE'nin yüzde 62,7'ye yükseleceğini belirtti. 2024 yılında dolar/TL için ortalama yüzde 35,93 seviyesine işaret eden kuruluş, 31 Aralık 2024 itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru için 40 lira sınırının aşılacağını söyledi.

HSBC

HSBC 2024 1. Çeyrek yatırım görünümü raporunda ise şu ifadelere yer verildi:

 “Türk lirası için yurt içi zorluklar yüksek. Türkiye'de, Merkez Bankası'nın son dönemde agresif bir şekilde sıkılaştırmaya gitmesi daha hızlı bir parasal yeniden dengelenmeye yol açabilecek olsa da bütçe açığı ve cari açık büyük negatif reel oran para birimi üzerinde baskı oluşturmaya devam edecektir.”

ING TAHMİNLERİ

ING raporunda da Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminleri yer aldı. 2023 birinci çeyrek enflasyon tahmini ilk çeyrek için yüzde 67,1, ikinci çeyrek için yüzde 71,4, yıl sonu içinse yüzde 56,7 oldu.

Bankanın 2024 birinci çeyrek büyüme tahmini yüzde 4,4, ikinci çeyrek büyüme tahmini yüzde 3,1 olurken yıl sonu büyüme tahmini yüzde 2,5 oldu.