Malatya'da 27 Nisan 2022'de dünyaya gelen Berfin Ada Fırat'a 18 Kasım 2022'de SMA Tip 1 teşhisi konuldu. Helin Fırat (20) ve Cem Fırat (22) çifti tek çocukları olan Berfin Ada Fırat'a SMA Tip 1 hastalığı teşhisi konulduktan 3 ay sonra 6 Şubat depremleriyle bir kez daha yıkıldı.

Hastalıkla mücadele ederken eşyalarını, evlerini ve kızlarının kumbaralarını enkazın altında bırakıp İzmir'e yerleşen aile, bağış kampanyasını tamamlamak için dört koldan çalışıyor. Anne Helin Fırat evde kızının bakımından arta kalan zamanlarda sosyal medya hesabından yayınlar yaparken, baba Cem Fırat ise il il dolaşıp zarf dağıtıyor, stant açıyor.

Bağış kampanyası için ikinci kez valilik izni aldıklarını ve kampanya sürecinde 14 ayı tamamladıklarını belirten anne Helin Fırat, "Berfin Ada beş kez yoğun bakımda kaldı. Bu süreç onun bedeninde daha çok hasara yol açtı. Artık kasları çok zayıfladı. Destekli de olsa oturabilen bir bebekken artık dengesini kaybedip otururken bile düşebilen bir bebek oldu. Elini kolunu çok az kaldırmaya başladı. Fizik tedavi yaptırıyorum ama ardından çok yoruluyor ve nefes almakta zorlanıyor. Cihaza bağlıyorum. 23 aydır bu hastalıkla savaşıyor" dedi.

"DOĞUM GÜNÜNE 28 GÜN KALDI"

Berfin Ada'nın bir ay sonra ikinci yaşını tamamlayacağını ifade eden Helin Fırat, kampanyanın tamamlanmasıyla çifte mutluluk yaşayacaklarını dile getirerek şunları anlattı:

"Kampanyamız yüzde 64'e ulaştı. Berfin Ada'nın doğum gününe 28 gün kaldı. Biz istiyoruz ki bu iki geri sayım da aynı anda bitsin. Biz de artık balonlarını onun doğum gününde gökyüzüne uçuralım. Eskiden gülen her insana ışıl ışıl bakabilen bir bebekti. Şimdi herkesten korkan, uzaklaşan kendi içine kapanan bir bebek oldu. Bu onun ileriki hayatını etkilesin istemiyorum. Sadece bugünü değil yarını da düşünen bir anneyim. Berfin Ada önceden kelime söyleyen şimdi ise hiç konuşamayan bir bebek. Ben Berfin Ada'nın annesiyim. Bu benim hayatımdaki en değerli cümleydi. Bu cümle için canımı bile verirdim. SMA öyle bir hastalık ki bana diyor ki 'canın bile yetmez, sen hiçbir şekilde yetmezsin, yetişemezsin'. O yüzden size ihtiyacımız var. Sizin her bir kuruşunuza ihtiyacımız var. Berfin Ada artık nefes almakta zorluk çekiyor. Maskelerin, kabloların arkasında bazen onun yüzünü göremiyorum. Berfin Ada 23 aydır oruçlu bir bebek."

"BABASI ŞEHİR ŞEHİR DOLAŞIYOR"

"Babası şehir şehir dolaşıyor, bir kuruş bile toplasa kızımız için bir dakikasına değecek bir miktar diye düşünüyor. 3 haftadır evde tekiz yalnız başımıza mücadele veriyoruz. Siz eğer bugün çevrenize anlatırsanız kızımdan bugün haberdar olacaklar. Bir telefon yakınındaki insanların Berfin Ada'dan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Eşimin bu kadar kilometrelerce yol kat etmesine gerek kalmayabilir. Biz kampanyamızı hemen bitirebiliriz. Yüzde 64'e nasıl geldiysek yüzde 100'e ulaşabiliriz. Büyük bir miktar ama el ele verildiğinde bu miktar küçük kalıyor."

Samsun, İstanbul, Ankara'nın yanı sıra Bodrum, Fethiye, Malatya ve Adıyaman'a gidip hayırseverlere ulaşan baba Cem Fırat da, şimdi Bingöl'de olduğunu ve sırasıyla Diyarbakır ve Van'ı dolaşacağını söyledi.