Avusturyalı Marlene Engelhorn, büyükannesinden kendisine kalan mirasın 25 milyon euroluk kısmını bağışlama kararıyla dünyada gündem oldu.

BBC'nin haberine göre Viyana'da yaşayan 31 yaşındaki Engelhorn, 50 Avusturyalıdan oluşacak ekibin bu paranın nasıl dağıtılacağını kararlaştırmasını istiyor. Engelhorn,"Bana çok büyük bir servet kaldı ve bunun için hiçbir şey yapmam gerekmedi. Üstüne üstlük devlet bundan vergi de istemiyor" dedi.

2008 yılında miras vergisini kaldıran Avusturya, mirastan ve ölüm işlemlerinden vergi almayan az sayıda Avrupa ülkesinden biri. Engelhorn ise bunun adil olmadığını savunuyor.

Marlene Engelforn, Alman kimya ve ilaç şirketi BASF'ın kurucusu Friedrich Engelhorn'un soyundan geliyor ve büyükannesi Eylül 2022'de öldüğünde ailesinin serveti Marlene'e kaldı.Amerikan Forbes dergisi, büyükanne Traudl Engelhorn-Vechiatto'nun servetinin yaklaşık 3,8 milyar euro olduğunu hesaplamıştı.

Marlene Engelforn'sa henüz mirası devralmadan önce, kendisine kalacak paranın yüzde 90'ını bağışlamayı planladığını açıklamıştı. Engelhorn'a ne kadar miras kaldığı ve 25 milyon euronun mirasın yüzde kaçına denk geldiğiyse bilinmiyor.

Kendisini "doğuştan piyango kazanmış" biri olarak tanımlayan Engelforn açıklamasında "Siyasiler işlerini yapmıyor ve zenginliği yeniden dağıtmıyorsa, ben de kendi servetimi kendim dağıtmak zorunda kalırım. Birçok insan tam zamanlı işlerde çalışmalarına rağmen ay sonunu zor getiriyor, çalışarak kazandıkları her bir euro için vergi ödüyorlar. Bu durumu siyasetin bir başarısızlığı olarak görüyorum. Eğer siyasiler başarısızsa, o zaman vatandaşlar kendileri çözüm bulmalı" ifadelerini kullandı.

Marlene Engelhorn Mayıs 2022'de Davos'ta zenginlerden daha çok vergi alınması için gösteri yapan az sayıda milyonerden biriydi.