İzmir’in Menemen İlçesi’nde 275 belediye çalışanı işten çıkarıldı. AKP’li Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan ve belediye yönetimi bir açıklama yapmadı. Personelin, İş Kanunu’nun 17. Maddesine dayanılarak çıkarıldığı, sözleşmelerin tek taraflı feshedildiği bildirildi. İşçilere tazminat da ödenmedi. Çıkarılan personelin Hak – İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet – İş Sendikası’na üye oldukları öğrenildi. Menemen Belediyesi’nde yaklaşık 3 bin işçinin yaklaşık iki ay önce işlerini kaybetmemek için iktidara yakınlığıyla bilinen Hizmet – İş Sendikası’na üye oldukları kaydedildi. İşten çıkarılmanın şokunu yaşayan işçiler, “Bize Hizmet – İş Sendikası’na geçerseniz işinizi kaybetmezsiniz denilerek söz verilmişti” dedi.

“TASARRUF EMEKÇİLERDEN DEĞİL BANKAMATİKÇİLERDEN YAPILMALI”

İlk tepki CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey’den geldi. Özbey, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, kadrolaşma içindeki belediye yönetiminin yandaşlarına alan açma amacında güttüğünü öne sürdü. Özbey, İşten çıkarma işlemlerinin devam edeceği ve sayının 1150’ye yükseleceği iddiasında bulundu. Belediyenin tasarruf nedeniyle bu kararı aldığı söylentilerine de karşılık veren Özbey, “Seçimi kazanmak için belediyeyi ‘bankamatik’ memurlarıyla dolduran Pehlivan tasarrufu işçiden, emekçiden değil bankamatikçilerden yapmalıdır” dedi. Özbey şöyle konuştu:                

“İŞÇİ DOSTUYUM” DİYEN PEHLİVAN’IN MASKESİ DÜŞTÜ

"Bugün Menemen Belediyesi’nde emeğiyle, alın teriyle çalışan yaklaşık 300 kişinin iş akdinin feshedildiğini üzüntüyle öğrendik. İşten çıkarmaların artarak devam edeceği iddialarının doğru olmamasını temenni ediyoruz. Her meclis toplantısında ‘işçi dostu’ olduğunu iddia eden Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan bugün maskesini düşürdü ve işçi kıyımına başladı.

“BU KIYIMA SON VERİN”

31 Mart yerel seçim sürecinde ‘işçi kardeşlerim’ diyerek Menemen sokaklarını arşınlayan Pehlivan, seçim sonrası işçilerin ekmeğine göz dikti. Seçimi kazanmak için belediyeyi ‘bankamatik’ memurlarıyla dolduran Pehlivan tasarrufu işçiden, emekçiden değil bankamatikçilerden yapmalıdır. İşten çıkarılan emekçiler bilsinler ki, Cumhuriyet Halk Partisi Menemen ilçe örgütü emekçilerin her zaman yanında olacak ve onlarla kol kola, omuz omuza mücadele edecektir. Aydın Pehlivan’a çağrımızdır; Menemen için gece gündüz çalışan, alın teri döken işçiler başımızın tacıdır. Bu kıyıma son verin!

ÜÇ YIL ÖNCE DE 666 İŞÇİYİ ÇIKARMIŞTI

CHP’li Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un görevden alınmasının ardından 13 Ocak 2021 günü mecliste yapılan seçimle Belediye Başkanvekili olan Aydın Pehlivan’ın ilk icraatı işçi çıkarmak olmuştu. Pehlivan o dönemde de 666 belediye personelinin işine son vermişti.