İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda 29 ilde FETÖ’ye yönelik 'Kıskaç-20' operasyonları düzenlendiğini duyurdu. Operasyonlarda 108 kişi gözaltına alındı.

"FETÖ’CÜLERE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

Bakan Yerlikaya, paylaşımında şu bilgileri aktardı:

* "FETÖ'ye yönelik operasyonlarımız kararlılıkla devam ediyor. 29 ilde FETÖ’ye yönelik düzenlenen 'KISKAÇ-20' operasyonlarında 108 şüpheli yakalandı. FETÖ’cülere göz açtırmayacağız. Milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle operasyonlarımız kararlılıkla devam edecek.

* Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı, KOM Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri TEM ve KOM Şube Müdürlüklerince yapılan çalışmalar sonucu; Adana, Ankara, Adıyaman, Antalya, Aksaray, Aydın, Bolu, Bursa, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kahramanmaraş, Kırşehir, Malatya, Mersin, Muş, Sakarya, Sinop, Siirt, Şırnak, Tokat ve Uşak'ta FETÖ’ye yönelik düzenlenen 'KISKAÇ-20' operasyonlarında şüphelilerin örgütün sözde 'Emniyet Mahrem Yapılanması, Askeri Mahrem Yapılanması ve Güncel Yapılanması' içerisinde faaliyette bulundukları, örgütün “Gaybubet Evi” olarak adlandırdığı Hücre Evlerinde saklandıkları ve ankesörlü telefonlarla iletişim kurdukları, ifade ve teşhislerde adlarının geçtiği ve FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi.

* Operasyonlar sonucu çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle."

İSTANBUL'DA 21 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyon kapsamında İstanbul'da 21 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıkladığı operasyon ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’nın 04 Temmuz 2024 tarihinde açıklamış olduğu 'KISKAÇ 20' operasyonları kapsamında; İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalarda; FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye oldukları HTS ve ankesör kayıtları ile tespit edilen şahıslara yönelik toplam 28 farklı adrese 03.07.2024 tarihi saat 05.00 itibariyle eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmiş, 21 şahıs yakalanmıştır. Gerçekleştirilen operasyonda; 15.500 avro, 610 dolar para, çok sayıda dijital materyal ele geçirilmiştir. Konu ile ilgili yakalanan şahıslara yönelik tahkikat işlemleri devam etmektedir" denildi.