Global Esports Oyunları'nın üçüncüsü, dünyanın en üst düzey espor oyuncularını ağırlayacak ve bu heyecan verici etkinlik 12-17 Aralık tarihleri arasında Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde gerçekleştirilecek.

Elemelerde 952 oyuncunun yarıştığı bu büyük turnuvada, sadece 236 sporcu 'dünyanın en iyisi' olma şansı için Riyad'da mücadele etme hakkı kazandı. Türkiye ise 56 ülkenin katıldığı bu uluslararası turnuvada, DOTA 2 (Kadın ve Erkek), Street Fighter, e FOOTBALL ve PUBG MOBILE branşlarında yer alarak madalya için yarışacak.

Street Fighter branşında, Milli Takımımız A Grubu'nda yer alacak ve Burak Ulu'nun temsil ettiği takımımız Cezayir, Kenya, Kuveyt, Malezya, Nijerya, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle karşılaşacak. Bu grup aşamasında toplamda 4 grup bulunuyor.

DOTA 2

DOTA 2 oyununda geçen yıl erkekler kategorisinde gümüş madalyaya ulaşan milli takımımız, bu yıl Kazakistan ile mücadele edecek.

Kadınlar kategorisinde ise milli takımımız Arjantin ile karşı karşıya gelecek. Erkek milli takımımız, Koç Faruk Terci liderliğinde; Ege Dengi, İsmail Bahadır Koparan, Levent Erinç Sözbir, Berke Can Yenigün ve Abdullah Fatih Koparan'dan oluşan kadrosuyla yer alacak.

Kadın milli takımımızda ise Koç Gökay Çelik yönetiminde Elif Arslan, Esra Cinoku, Sudenaz Yıldız, Hazal Türk ve Asena Gültekin yer alıyor ve madalya hedefliyorlar.

PUBG MOBILE

Neşet Murat Öztürk'ün koçluğunda milli takımımız; Alper Umut Can Ayyıldız, Yiğit Meral, Taha Avşar, Mehmet Ali İnan ve Gülce Yaman'dan oluşan kadrosuyla, Cezayir, Brezilya, Guatemala, Kazakistan, Kuveyt, Moldova, Myanmar, Nijerya, Sırbistan, Somali, Sri Lanka, Tayland, Ukrayna, Vietnam ve ev sahibi Suudi Arabistan gibi ülkelerle mücadele verecek.

E-FOOTBALL

e FOOTBALL dalında, Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya elde eden Mücahit Sevimli, Riyad'daki turnuvada B grubunda ülkemizi temsil edecek. Sevimli'nin rakipleri arasında Cezayir, Belçika, Gürcistan, Ürdün, Panama ve Senegal bulunuyor.

Türkiye Espor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir, 2023 Global Espor Oyunları hakkında şu açıklamayı yaptı:

“2023 yılında milli takımlarımız ile uluslararası arenalarda çok güzel başarılar yakaladık. Bu başarılarımızı taçlandırma adına da dünyanın en büyük organizasyonu olan Global Espor Oyunları’nda 4 farklı kategoride 5 milli takımımız ile Riyad’ta mücadele edeceğiz. DOTA 2, Street Fighter, e FOOTBALL ve PUBG MOBILE oyunlarında madalya hedeflerimiz bulunmakta. Türkiye Espor Federasyonu olarak da tüm desteğimizi milli takımlarımıza vererek, Riyad’ta yanlarında olacağız. Milli takımda mücadele edecek tüm sporcularımıza başarı dileklerimizi iletiyoruz.”