İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından uyuşturucu ile mücadele kapsamında düzenlenen "Narkogüç" operasyonlarında 210 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Buna göre; İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce, suç işlemek için örgüt kuran ve yöneten, konum bilgisine göre uyuşturucu bırakıp, banka hesaplarına para yatırılması sonucu uyuşturucu ticareti yapan, suçtan kaynaklı mal varlığını aklayan, çıkar amaçlı suç örgütünün yönetici ve üye kademesine yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.



353 ADRESE BASKIN

353 adreste gerçekleştirilen operasyona; 42 özel harekat ekibi, 2 helikopter, 1 insansız hava aracı, 29 narkotik dedektör köpeği ile 680 ekip ve 2 bin 294 personel katıldı.

Operasyon kapsamında Ankara'da 135, diğer 31 ilde 75 olmak üzere toplam 210 şüpheli gözaltına alınırken, örgütün elebaşı Jamukhan Ulus'un da aralarında olduğu yönetici ağı yakalandı.

MASAK Başkanlığı ile koordineli yürütülen çalışmada, lider ve yönetici kadrosunun taşınır taşınmaz hak ve alacakları ile mali kurumlardaki tüm hesaplarına el konuldu.

Ayrıca 33,5 kilogram uyuşturucu, 6 bin 659 uyuşturucu hap, 3 tabanca, 79 bin 238 dolar, 36 bin 500 euro, 249 bin 701 TL para ele geçirildi.


İŞLEMLERİNİ HAPİSTEKİ EŞİ ÜZERİNDEN YÜRÜTTÜ

Jumakhan Ulus'un üzerine herhangi bir malvarlığı görülmediği tüm iş ve işlemlerini soyadını aldığı eşi İlayda Ulus üzerinden yürüttüğü belirlendi. İlayda Ulus'un da örgütte yönetici olduğu ve halen cezaevinde bulunduğu kaydedildi.

Aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 210 şüphelinin şebeke içerisinde 'torbacı' diye tabir edilen satıcı, IBAN'cı, konumcu ve yönetici gibi görevler üstlendiği anlaşıldı.

Ayrıca 4 milyon TL değerinde döviz ve Türk lirası ele geçirilirken operasyonun devam ettiği bildirildi.

135 MİLYONLUK IBAN VE KRİPTO TRANSFERİ TESPİT EDİLDİ

Torbacıların alıcılarla sosyal medya üzerinden iletişime geçtikleri, uyuşturucu alışverişinin ise daha önce belirlenen bir yere bırakılarak yapıldığı anlaşılırken; para transferinin de kripto ya da IBAN üzerinden yürütüldüğü belirlendi.

Bu yolla toplanan 135 milyon TL'nin örgüt lideri ve yöneticilerinin hesaplarında toplanmasının anlaşılması üzerine MASAK tarafından 10 örgüt üyesinin hesaplarına el konuldu. Ayrıca şüphelilere ait 3 arsa, 6 araç ve 4 şirkete mallara el konuldu.

Ele geçirilen nakit para ve uyuşturucu madde ile operasyona katılan hassas burunlu narkotik köpeği 'İda' ve 'Toma', İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sergilendi. (DHA)

Jumakhan Ulus